Zapalenie przydatków - leczenie we Wrocławiu - dobry ginekolog

Zapalenie przydatków - leczenie we Wrocławiu - dobry ginekolog

Przydatki, czyli jajnik i jajowody to narządy, które znajdują się w miednicy mniejszej. Są umiejscowione symetrycznie, po prawej i lewej stronie ciała.

Zapalenie przydatków - przyczyny

Zapalenie przydatków zwykle rozpoczyna się w pochwie, a następnie wędruje przez szyjkę i jamę macicy do jajowodu, aż w końcu zajmuje sam jajnik. Wszystkie te elementy układu rozrodczego kobiety połączone są błoną śluzową, przez który przechodzi stan zapalny. Niestety, zapalenie może rozciągnąć się również do otrzewnej miednicy (do błony wyścielającej miednicę od środka). Często takie zapalenie zaczyna się od poronienia ciąży, stosowania wkładek wewnątrzmacicznych lub po zabiegach wewnątrzmacicznych, takich jak wyłyżeczkowanie macicy. Sprzyjające może być też samo przechodzenie przez miesiączkę lub przez okres połogu.

Druga droga zapalenia przebiega przez naczynia chłonne. Tutaj okolicznościami sprzyjającymi jest istnienie stanu zapalnego w jakimkolwiek miejscu w organizmie (wówczas bakterie mogą przywędrować do przydatków nawet z jamy ustnej). Wraz z krwią, osiadają w jajniku i doprowadzają do zapalenia przydatków.

 

Jakie mogą być zdrowotne skutki zapalenia przydatków?

Proces zapalny przebiegający w przydatkach napływ na stan ogólny organizmu. Może też doprowadzać do licznych patologicznych zmian w samym narządzie rodnym. W jajnikach, które były dotknięte stanami zapalnymi, dochodzi często do zrostów zagradzających drogę swobodnego ruchu dla plemników oraz komórek jajowych. Oznacza to, że wskutek zapalenia przydatków mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę (nasza gabinet zajmuje się również leczeniem problemów z zajściem w ciążę we Wrocławiu). Takie zrosty mogą doprowadzać również do rozwinięcia się ciąży zagrożonej, umiejscowionej w jajowodzie. Jest ona niezwykle problematyczna i grożąca występowaniem licznych powikłań.

 

W skrajnych przypadkach, może dojść całkowitego zablokowania światła jajowodu. Zapalenie wtedy wprawdzie nie rozprzestrzenia się dalej, ale wydzielina zapalna gromadzi się w narządzie rodnym, doprowadzając do rozdęcia narządów rodnych. Kobieta wtedy odczuwa dość wyraźny ból, a problem ginekologiczny wymaga leczenia operacyjnego we Wrocławiu. Jego skutkiem może być nawet bezpłodność.

Inne możliwe konsekwencje zapalenia przydatków to bolesne miesiączki (przez zachwianie drożności jajowód krew utrudnioną drogę odpływu). Współżycie seksualne jest utrudnione, a na co dzień może pojawić się odczuwalne poczucie ‚rwania“.

 

Pierwsze objawy zapalenia przydatków

Poczucie ciągnięcia, ból dołu brzucha (niezależnie od jego siły), a także stan gorączkowy (a tym bardziej ostrzejsza gorączka) to objawy które pojawiają się jako pierwsze i powinny od razu skłonić nas do wizyty u ginekologa Wrocław. Zwykle zaczynają się od razu po poronieniu. kobiety powinny być uczulone na te objawy szczególnie po ustąpieniu standardowej miesiączki. Również kobiety, które przeszły przez jakikolwiek zabieg interweniujący w środowisko maciczne powinny być wyczulone na pojawienie się ewentualnych ropnych wysięków, płynów lub krwi. Zdarza się, że zamiast objawów z narządów rodnym, pojawiają się objawy z narządów sąsiadujących, czyli biegunki, nudności, kolka jelitowa lub wymioty, tudzież zaparcia.

Pamiętajmy, że zapalenie przydatków zwykle nawraca. Kolejne powroty pojawiają się przy infekcjach, błędach w dbaniu o higienę, czy przy wyziębieniu.

 

Jak wygląda leczenie zapalenia przydatków?

Pacjentka z objawami powinna jak najszybciej trafić na badanie ginekologiczne Wrocław. Podczas badania wyklucza się inne możliwe przyczyny dolegliwości, a następnie pobierze się wymazy bakteriologiczne z dróg rodnych razem z antybiogramem. Badanie pozwoli określić rodzaj bakterii, który zaatakował drogi rodne kobiety i zaordynowanie leczenia antybiotykowego. Konieczne jest też zrobienie badania krwi w celu określenia ilości leukocytów, OB oraz białka Reaktywnego. Często korzysta się również z badań USG macicy Wrocław. Leczenie objawowe trwa do dwóch tygodni. Należy w tym czasie leżeć i odpoczywać, stosować lekką dietę. Jeśli mimo to dojdzie do powikłań, konieczna jest laparoskopia Wrocław.