Usg połówkowe – w którym tygodniu je zrobić i co w sytuacji, gdy nie zdążyliśmy zrobić USG połówkowego w terminie?

Usg połówkowe – w którym tygodniu je zrobić i co w sytuacji, gdy nie zdążyliśmy zrobić USG połówkowego w terminie?

Badanie USG połówkowe to, jak nazwa wskazuje, badanie USG w ciąży Wrocław, które wykonuje się mniej więcej w okresie połowy trwania ciąży. Jest ono niezwykle ważne w diagnostyce prenatalnej i nie należy przegapić odpowiedniego momentu na jego wykonanie. Kiedy zrobić USG połówkowe, o co pytać lekarza, jak się przygotować, co widać? Są to pytania, które naturalnie zaprzątają nam głowę przed udaniem się do pracowni diagnostycznej. Postaramy się Państwu poniżej na nie odpowiedzieć.

Jak dokładnie wyliczyć najlepszy czas na zrobienie USG połówkowego?

Do badania USG połówkowego należy przygotować się dużo wcześniej niż wynika to z zaleceń lekarza prowadzącego ciążę i zarezerwować sobie wizytę na długo przed. Dlaczego? Zwykle dlatego, że terminy u najlepszych diagnostów bywają zajęte i w ostatnim momencie może okazać się,że trafimy do gabinetu o 5 dni za późno. W tym przypadku niezwykle ważne jest jednak, aby pilnować skrupulatnie wyliczonego najlepszego momentu na badanie USG. Zgodnie z oficjalnymi rekomendacjami, najlepszy czas na badanie USG to okres między 18 a 22 tygodniem ciąży. W którym tygodniu jednak najlepiej jest wykonać to badanie? Praktyka położników mówi jasno: najlepszy czas przypada jednak na moment po skończonym dwudziestym tygodniu ciąży, a przed 22 tygodniem ciąży. Wynika to z tego, że między 18 a 22 tygodniem ciąży następuje diametralna zmiana w masie dziecka znajdującego się w brzuchu (w wielu przypadkach podwaja ono wtedy swoją wielkość). Istnieje więc duża różnica w możliwościach i „łatwości” zbadania struktur anatomicznych u dziecka dwa razy mniejszego od tego, którego organy zdążyły się już zdecydowanie lepiej uwidocznić po 20 tygodniu ciąży.

Co zrobić, gdy nie zdążyłyśmy zrobić badania USG połówkowego w terminie? W którym tygodniu następuje górna granica, po której badanie tego typu nie ma sensu?

Jeśli nie zdążyłyśmy do końca tego ustawowo określonego czasu wykonać badania USG połówkowego, można oczywiście zgłosić się później. Jednak należy tutaj zdawać sobie sprawę z tego, że to, „co widać?” na badaniu USG połówkowym zależy od tego, jak łatwo dziecko może w trakcie badania obracać się w brzuchu. Im jest ono większe, tym trudniej jest zobrazować wszystkie przedmioty badania ze względu na to, że wraz ze wzrostem naturalnie maleje mu ilość dostępnego w powłokach brzusznych miejsca. Po 26. tygodniu ciąży praktycznie nie jest już możliwe obracanie się dziecka na wszystkie strony tak, aby mogło pokazać nam wszystkie części ciała. 

Jakich informacji dostarcza nam USG połówkowe?

USG połówkowe ma za zadanie dostarczyć nam informacji na temat anatomii całego ciała. Ocenia się szerokość główki dziecka, jej obwód, szerokość móżdżka, ryzyko zbierania się płynu w mózgu (CM), sprawdza się markery występowania zespołu Downa, a także mierzy się dokładnie obwód brzuszka, długość kości kończyn, a także sprawdza się dokładnie, czy profil twarzy wygląda prawidłowo (już na tym etapie można wykryć ewentualne rozszczepy i inne wady genetyczne przebiegające z nieprawidłowym profilem twarzy), czy nie ma wodogłowia, wola tarczycowego na szyi. Lekarz wykonujący badanie USG połówkowe może także na tym etapie ocenić dokładnie, czy serce dziecka funkcjonuje prawidłowo, czy nie ma wad płuc, a także jak wygląda przewód pokarmowy, przede wszystkim z żołądkiem. Ocenia się wygląd narządów rodnych, nerek, pęcherza moczowego oraz to jak „układa się” kręgosłup.

Badanie USG nie daje nam stuprocentowej pewności, że jeśli jego wynik jest prawidłowy, to dziecko z pewnością urodzi się bez poważnych obciążeń. W praktyce jednak zdecydowana większość poważnych wad genetycznych u dziecka jest rozpoznawana właśnie na tym etapie. Zdarza się, że dopiero podczas trzeciego USG wykonywanego w ciąży zaczynają być widoczne niektóre wady serca, niedorozwój kończyn, czy obecność przepukliny przepony. Zdarza się również, że dopiero pod koniec ciąży zaczynamy widzieć, że przewód pokarmowy jest niedrożny. W zdecydowanej większości jednak USG połówkowe powinno rozwiać nasze wątpliwości o to, w jakim stanie jest dziecko.

Czy lekarz wykonujący USG połówkowe musi mieć certyfikat FMF? 

W przeciwieństwie d badania prenatalnego, które powinno odbyć się do 13 tygodnia ciąży (pierwszego badania USG w ciąży), lekarz wykonujący USG połówkowe niekoniecznie musi posiadać ten certyfikat, a jednocześnie może mieć bardzo dobrą praktykę w jego przeprowadzaniu. 

Czy usg połówkowe jest przez brzuch?

Czy Usg połówkowe jest przez brzuch? czy usg połówkowe jest przez brzuch?

Badanie USG połówkowe przeprowadza się oczywiście za pomocą ultrasonografu. Jednak lekarz w trakcie badania powinien również zbadać długość szyjki macicy przezpochwowo. Długość szyjki macicy i ryzyko ewentualnego skracania się jej jest niezwykle ważnym czynnikiem dla powodzenia donoszenia ciąży w zdrowiu. Skracanie się szyjki macicy niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego porodu. Prawidłowa długość szyjki macicy w momencie wykonywania USG połówkowego nie może być mniejsza niż 25 cm. 

Jak się przygotować do badania USG połówkowego?

Nie istnieją specjalne wytyczne, zgodnie z którymi należy postępować przed badaniem USG połówkowym. Tradycyjnie, lepiej jest opróżnić pęcherz niż będąc się z pełnym. Warto zrezygnować ze smarowania ciała tłustym kremem lub balsamem.