Badanie USG połówkowe: co wykrywa?

Badanie USG połówkowe: co wykrywa?

USG połówkowe według specjalistów należy do najważniejszych badań w trakcie całej ciąży. Prywatny ginekolog we Wrocławiu, doktor Maciej Zalewski, oferuje przeprowadzenie go w komfortowych dla pacjentki warunkach.

Po co robimy USG połówkowe?

USG połówkowe pozwala na miarodajną ocenę rozwoju anatomicznego płodu, rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych oraz określenie w przybliżeniu masy dziecka, a tym samym na dokładny wiek ciąży i wyznaczenie potencjalnego terminu porodu.

Co widać na USG połówkowym?

USG połówkowe pozwala na obejrzenie wykształconych już organów i narządów dziecka, których nie przysłaniają jeszcze miękkie kości. Dzięki temu można ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo i nie ma wad anatomicznych.

Kiedy można zrobić USG połówkowe?

USG połówkowe wykonuje się w drugim trymestrze ciąży, między 20 a 22 jej tygodniem. Czasem badanie wykonywane jest także w 18 tygodniu ciąży, co jednak nie umożliwia miarodajnej oceny rozwoju anatomicznego dziecka.

USG połówkowe a płeć dziecka

W trakcie USG połówkowego widoczna jest także już płeć dziecka. Jeśli rodzice sobie tego życzą, lekarz w trakcie badania może powiedzieć im, czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka.

Jak długo trwa rzetelne USG połówkowe?

USG połówkowe wykonywane w rzetelny sposób trwa na ogół od 30 do 45 minut. Polega na przyłożeniu do brzucha mamy głowicy aparatu ultrasonograficznego, co pozwala na przekazanie obrazu z wnętrza macicy na ekran. Rodzice mogą więc wspólnie z lekarzem zobaczyć swoje dziecko jeszcze w brzuchu mamy.

Jak wybrać gabinet do przeprowadzenia USG połówkowego?

Decydując się na wybranie gabinetu do przeprowadzenia USg połówkowego, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na sprzęt, jaki się w nim znajduje. Nowsze modele pozwalają na dokładniejsze badania. Wybierzmy także gabinet, w którym lekarz faktycznie poświęca każdej pacjentce odpowiednio dużo czasu. Zakończenie badania po 15 minutach nie świadczy najlepiej o jego kompetencjach.

Na co zwrócić uwagę?

Lekarz w trakcie badania szczególną uwagę zwraca na takie części ciała dziecka, jak środkowy układ nerwowy, móżdżek, kark, warga górna oraz dolna, kość nosowa, serce, nerki, żołądek, kręgosłup i kończyny płodu. Pozwala mu to na diagnozę, czy w trakcie rozwoju nie pojawił się na przykład rozszczep podniebienia, czy oczodoły mają prawidłowy rozstęp, a także, czy u płodu nie pojawiła się przepuklina. Wszystko to pozwala mu na ewentualne wdrożenie leczenia jeszcze w trakcie ciąży, w przypadku gdyby w trakcie USG połówkowego zauważył jakieś niepokojące objawy lub zmiany.

USG połówkowe - wyniki

Wyniki badania USG połówkowego rodzice otrzymują natychmiast, a jeszcze w trakcie samego badania lekarz głośno powinien przekazywać wszystkie informacje o budowie dziecka widzianej przez niego na ekranie.