Badanie USG 3D

Badanie USG 3D

Badanie USG wykonywane w ciąży pozwala na ocenę stanu dziecka w brzuchu przyszłej mamy. Lekarz potrafi wyczytać z nich takie informacje, jak wiek oraz płeć płodu, a także stopień jego rozwoju. Jednak dla przyszłych rodziców tradycyjne badanie USG widoczne jest najczęściej jako jasne i ciemne plamy. Nowoczesna diagnostyka wykonywana aparatami 3D pozwala im zobaczyć wyraźny kształt ciała dziecka.

USG w ciąży: co lekarz widzi podczas badania?

Nowoczesne badania prenatalne wykonywane są w gabinecie doktora Macieja Zalewskiego znajdującym się w mieście Wrocław, dzięki wykorzystaniu aparatu USG VOLUSON. Pozwala on na wykonywanie badań w prezentacji trójwymiarowej 3D. Dzięki badaniom wykonywanym w każdym trymestrze ciąży, przyszli rodzice mogą zobaczyć na własne oczy swoje rozwijające się dziecko, a co najważniejsze, dowiedzieć się, czy płód nie ma wad genetycznych lub rozwojowych, a także sprawdzić w III trymestrze proces wzrastania i dobrostan wewnątrzmaciczny płodu wraz z oceną przepływów naczyniowych. Opieka doświadczonego położnika, jakim jest doktor Maciej Zalewski, pozwala każdej oczekującej swojego dziecka matce pozbyć się wątpliwości i lęków związanych z rozwojem dziecka. Badania prenatalne wykonywane są we wszystkich trzech trymestrach ciąży, przygotowując odpowiednio rodziców do narodzin dziecka.

Badanie USG w ciąży – jak się przygotować?

Jak się przygotować do badania USG 3D, by mieć pewność nie tylko rzetelnej diagnozy, ale też móc przejść przez badania bez zbędnego stresu? Jako że badanie USG 3D nie należy do inwazyjnych, występują tylko niewielkie obostrzenia przed planowaną wizytą. Chcąc zminimalizować napięcie, co jest naturalnym stanem przed badaniem, przede wszystkim warto zadbać o banalne z pozoru sprawy: 
-trzeba wziąć ze sobą kartę ciąży oraz opisy poprzednich badań USG, jeśli były wykonywane. 
-zaleca się, aby przyszła matka przez 2-3 dni przed wizytą u lekarza nie używała kremów czy oliwek do pielęgnacji skóry brzucha. Warstwa kosmetyku może pogorszyć wizualizację oczekiwanego potomka. 
-istotne jest też, aby kobieta podczas badania była najedzona. Dobrze jest mieć ze sobą jakąś słodką, także owocową, przekąskę oraz coś do picia. 
-wskazane jest też, aby przed USG 3D udać się do toalety, chociaż czas badania nie powinien przekroczyć 15-20 minut.