Leczenie mięśniaków macicy

Leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniaki są niewielkimi guzami, rozwijającymi się wewnątrz, na zewnątrz lub w ściance macicy. Schorzenie to dotyczy większości kobiet i choć najwięcej zachorowań odnotowuje się u pań w przedziale wiekowym 30-45, to zarówno w starszym, jak i w młodym wieku każda kobieta jest narażona na pojawienie się mięśniaków. Zwykle są one niewielkie, nieszkodliwe i nie powodują przykrych dolegliwości, jednak w przypadku stwierdzenia pojawienia się guzków należy monitorować ich rozrost.

Kiedy mięśniaki macicy są niebezpieczne?

Uciążliwość objawów zależna jest od takich czynników jak wielkość oraz umiejscowienie mięśniaka. Kiedy dolegliwości przybierają na sile, konieczne może okazać się podjęcie stosownych kroków w celu usunięcia guzów.

Mięśniaki macicy: objawy

- odczuwanie ucisku na organy wewnętrzne, w tym przede wszystkim na pęcherz oraz odbytnicę;
- trudności z oddawaniem moczu i wypróżnianiem;
- bóle podbrzusza;
- obfite krwawienia miesiączkowe;
- plamienia oraz krwawienia pojawiające się pomiędzy miesiączkami.

Mięśniaki macicy a ciąża

Małe i nielicznie występujące mięśniaki nie utrudniają zapłodnienia, natomiast wykazują tendencję do szybkiego wzrostu, przez co ograniczają przestrzeń potrzebną do prawidłowego rozwoju płodu, dlatego planowana ciąża wymaga wcześniejszego przebadania pod kątem obecności mięśniaków oraz ewentualnego usunięcia guzków. W przypadku stwierdzenia mięśniaka w czasie trwania ciąży leczenie guzkowych zmian jest niemożliwe, natomiast ich obecność zaburza rozwój płodu i może nawet doprowadzić do poronienia - dlatego konieczne jest, aby ginekolog Wrocław stale monitorował przebieg ciąży.