Leczenie Endometriozy

Leczenie Endometriozy

Endometrioza – objawy

Endometrioza to poważne schorzenie kobiet w wieku rozrodczym, występujące według szacunków lekarzy nawet u 15 procent pań. Trudno jest stwierdzić do tej pory, jakie są przyczyny jej występowania. Objawy endometriozy mogą być różne: są wśród nich bolesne, obfite i przedłużające się miesiączki, bóle odczuwane w okolicy kości krzyżowej, bóle podczas stosunku czy plamienie pojawiające się pomiędzy miesiączkami. Objawy te mogą być podstawą do zdiagnozowania endometriozy, choć ostateczną diagnozę można postawić dopiero po wykonaniu kompleksowych badań, między innymi ultrasonografii czy badania histopatologicznego wycinków pobranych podczas badania laparoskopowego.

Endometrioza po cesarskim cięciu

Endometrioza może pojawiać się również po porodzie, zwłaszcza po cesarskim cięciu. Jeśli w bliźnie pozostałej po operacji wyczuwalne są guzki i stwardnienia, należy natychmiast wybrać się na wizytę lekarską, która pozwoli sprawdzić czy endometrium, czyli komórki błony śluzowej trzonu macicy nie zagnieździły się w bliźnie po cięciu. Mogą one wystąpić nawet w kilka lat po przeprowadzeniu zabiegu, dlatego tak ważne jest leczenie usuwające wszczepy. Niestety, mogą one pojawiać się ponownie, dlatego przy najmniejszych podejrzanych zmianach w tej okolicy, należy ponownie skonsultować się z lekarzem.

Endometrioza – leczenie

gabinecie ginekologiczno-położniczym doktora mieszczącym się przy ul. Biskupiej we Wrocławiu wykonywane są kompleksowe badania pozwalające na zdiagnozowanie endometriozy. Nowoczesna aparatura i doświadczenie specjalisty w dziedzinie chorób kobiecych pozwala na skuteczną pomoc w kwestii różnego typu schorzeń.