Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej. Podstawowe informacje

Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej. Podstawowe informacje

Uszkodzenia struktury narządów miednicy, to problem, który najczęściej dotyka kobiety po menopauzie. Wyniki badań wskazują, że około 33% kobiet w Polsce może doświadczać obniżenia narządów płciowych, ale niektóre dane sugerują, że problem ten dotyczy nawet połowy Polek.

Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Uszkodzenia struktury narządów płciowych kobiet to medyczne schorzenie, które objawia się opadaniem narządów miednicy mniejszej, prowadząc do obniżenia pochwy, szyjki macicy,odbytnicy a w najpoważniejszych przypadkach do całkowitego wypadania. To skomplikowane schorzenie może być widoczne nawet w spoczynku, ale zazwyczaj nasila się podczas codziennych czynności, gdy wzrasta ciśnienie wewnątrzbrzuszne.

Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej. Jak się objawia?

Symptomy zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej obejmują takie zmiany jak na przykład:

 • obniżenie ścian pochwy,

 • opadanie macicy,

 • uczucie ciężaru w podbrzuszu,

 • nietrzymanie moczu i jego częste oddawanie,

 • zatrzymanie moczu

To jeszcze nie wszystko, ponieważ pacjentki mogą również doświadczać bólu w pachwinach lub krzyżu, zaparć i upławów.

Te objawy często nasilają się podczas wysiłku fizycznego, przez co rozumie się w szczególności bieganie, ale także w przypadku uporczywego kaszlu czy długotrwałego stania.

Nie jest pewne, jak szybko po pierwszych objawach dochodzi do znaczącego zaawansowania tego schorzenia. Aby ocenić stopień zaburzenia statyki narządów płciowych u pacjentek, stosuje się skalę oceny POP-Q, która składa się z pięciu stopni i odnosi się do płaszczyzny błony dziewiczej.

Stopień 0 oznacza brak obniżenia, stopień 1 pokazuje, że najbardziej przodujący punkt znajduje się powyżej pierścienia błony dziewiczej o więcej niż 1 cm, stopień 2 występuje w sytuacji, że najbardziej przodujący punkt znajduje się między 1 cm a przynajmniej 1 cm poniżej pierścienia błony dziewiczej.

Stopień 3 przyjmuje się, że najbardziej przodujący punkt znajduje się poniżej pierścienia błony dziewiczej o więcej niż 1 cm, ale nie przekracza całkowitej długości pochwy o 2 cm, a stopień 4 oznacza, że następuje całkowite wypadanie narządu płciowego na całej długości pochwy.

Z czego może wynikać zaburzenie statyki narządów płciowych u kobiet?

Zaburzenie statyki narządów płciowych u kobiet może być spowodowane wieloma czynnikami, które wpływają na jego rozwój. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

 • wrodzone defekty tkanki łącznej oraz tendencja do przepuklin mogą wpływać na wystąpienie zaburzeń statyki narządów płciowych ze względu na genetyczne predyspozycje,

 • przewlekłe schorzenia w obszarze układu oddechowego, zaparcia, przebyta histerektomia oraz niedobór estrogenów to stany chorobowe, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń statyki narządów płciowych z powodów medycznych,

 • czynniki środowiskowe, w tym na przykład dźwiganie ciężkich przedmiotów, praca w pozycji stojącej, otyłość, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia mogą przyczynić się do osłabienia mięśni dna miednicy i zaburzeń statyki narządów płciowych z powodów środowiskowych,

 • ryzyko wystąpienia zaburzeń statyki narządów płciowych jest zwiększone przy porodzie drogami natury, zwłaszcza przy dużym dziecku (tzw. makrosomia), komplikacjach podczas porodu, cesarskim cięciu oraz u kobiet już mających dzieci.

Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej. Niezbędne leczenie

Leczenie zaburzeń statyki narządów płciowych może obejmować metody:

 • operacyjne,

 • zachowawcze.

W przypadku leczenia wybór odpowiedniej strategii zależy od wielu czynników, w tym w szczególności od wieku pacjentki, a także jej ogólnego stanu zdrowia, preferencji i zaawansowania uszkodzenia.

W leczeniu zachowawczym stosuje się różne metody, takie jak na przykład:

 • farmakoterapia. Terapia farmakologiczna, która obejmuje stosowanie miejscowych estrogenów, może być stosowana w przypadkach, gdy pacjentka nie jest odpowiednia do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, lub jako dodatek do terapii,

 • fizjoterapia (regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy i elektrostymulacja),

 • krążki dopochwowe.

Tak czy inaczej, zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań, takich jak na przykład odleżyny, stany zapalne i upławy.

W przypadku znacznego obniżenia narządu płciowego często niezbędne okazuje się leczenie operacyjne. Podczas tego zabiegu usuwa się macicę i wykonuje się plastyczne zabiegi krocza, korzystając z różnych metod operacyjnych (dostęp pochwowy, laparoskopowy lub brzuszny).

Profilaktyka również jest ważna

Aby zapobiec zaburzeniom statyki narządów miednicy mniejszej, pacjentki powinny podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Warto regularnie wykonywać ćwiczenia fizjoterapeutyczne odpowiednie do swojego stanu zdrowia i budowy ciała. Ważne jest również unikanie przeciążeń, przewlekłego kaszlu i zaparć. Ponadto, kontrola masy ciała i unikanie urazów porodowych może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom statyki narządów płciowych u kobiet.

Podsumowanie

Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej to ważne schorzenie, które może wpływać na jakość życia wielu kobiet. Zrozumienie przyczyn, objawów i dostępnych metod leczenia może pomóc w zapobieganiu i skutecznym zarządzaniu tym problemem. Warto również skoncentrować się na działaniach profilaktycznych, aby utrzymać statykę narządów miednicy mniejszej i cieszyć się pełnią życia.