Jak odróżnić prawidłową wydzielinę z dróg rodnych od upławów chorobowych?

Jak odróżnić prawidłową wydzielinę z dróg rodnych od upławów chorobowych?

Wydzieliny z dróg rodnych są zjawiskiem naturalnym i znanym każdej kobiecie. Zdarza się jednak, że ich kolor, konsystencja i ilość niepokoją. Warto w takiej sytuacji udać się na wizytę do ginekologa, aby zweryfikować, na ile odbiegają od normy. Poniżej kilka informacji rozjaśniających, jaki rodzaj wydzielin jest prawidłowy i nie powinien być powodem do niepokoju, a które wydzieliny stają się już zjawiskiem chorobowym.

Prawidłowa wydzielina z pochwy - czyli jaka?

Prawidłowa wydzielina z pochwy nie ma wyraźnego nieprzyjemnego zapachu, nie jest zbyt obfita. Ma kolor biały lub przezroczysty. Po wyschnięciu, przypomina krochmal. W czasie owulacji przybiera ciągnący się śluz. Po owulacji, bliżej miesiączki, staje się gęstsza, a jej kolor staje się niemal biały. Zdarza się, że wydzielina staje się okresowo gęstsza, jej kolor staje się bardziej intensywny i jest to odczuwalne dla kobiety. Należy wówczas zaordynować takie środki zaradcze jak noszenie bielizny z naturalnych materiałów (bawełna, jedwab), zaniechanie stosowania detergentów do mycia, a także zrezygnować z obcisłych spodni. Zwykle problem wtedy ustępuje.

Jeśli jednak tak się nie dzieje, a my obserwujemy, że wydzielina zaczyna mieć nieprzyjemny i nieznany nam dotychczas zapach, a jej konsystencja jest niepokojąca, należy niezwłocznie udać się do ginekologa Wrocław. Wydzielina z pochwy nie powinna mieć pieniącej się konsystencji, nie powinno być w niej zbyt wiele grudek, nie może być też zbyt wodnista, ani w żadnym wypadku nie powinna przybierać zielonkawego odcienia.

O czym świadczy nieprawidłowa wydzielina z pochwy?

Upławy z dróg rodnych na tle alergicznym

W najmniej groźnej postaci, przyczyną upławów jest zwykła alergia. Może rozwinąć się w kontakcie z takimi alergenami jak proszek do prania, w którym pierzemy bieliznę, detergenty w środkach do kąpieli, lateks, środki higieniczne (podpaski).

Upławy jako objaw infekcji miejsc intymnych

Najczęściej jednak upławy są zwiastunem rozwijającej się w drogach rodnych infekcji. Gdy mamy do czynienia z bardzo gęstymi upławami, które mają konsystencję sera, są grudkowate, a ich woń jest słodka, wówczas możemy mieć do czynienia z grzybicą pochwy.

Gdy w upławach pojawia się ropa, wówczas może wskazywać to na chlamydiozę. Gdy upławy mają konsystencję pieniącą się i jest to wydzielina obfita, nieciągnąca się, a w dodatku ma lekko zielone zabarwienie (lub szare) oraz jej zapach jest intensywny, wtedy najczęściej rozwija się w organizmie rzęsistek. Jednolite pieniste i rzadkie upławy o lekko szarym kolorze, w woni przypominającej zapach ryby mogą wskazywać na waginozę bakteryjną. Gdy upławy lepią się, są ropne i pojawia się w nich śluz, może być to znak rozwijającej się rzeżączki.
Nie należy diagnozować się samodzielnie - najlepszym adresem w przypadku zaobserwowania tego rodzaju objawów jest ginekolog Wrocław prywatnie. Po postawieniu diagnozy, wprowadzone jest nieinwazyjne leczenie, podczas którego należy pozostawać pod kontrolą lekarza.