Wypadanie pochwy - objawy i metody leczenia

Wypadanie pochwy - objawy i metody leczenia

Zaburzenia statyki kobiecego narządu rodnego to schorzenie, które najczęściej pojawia się u pań w okresie menopauzy. Jest następstwem zmian hormonalnych, a także starzenia się tkanek, utraty ich elastyczności i postępującej ich wiotkości. Schorzenie to dotyczy jednak także kobiet młodych, będących w wieku rozrodczych. Wypadanie pochwy po porodzie choć nie zdarza się często, nie należy do rzadkości. Może pojawić się zwłaszcza wtedy, kiedy jest on ciężki i w trakcie jego przebiegu zaistniała konieczność użycia kleszczy położniczych. Zdarza się także jako powikłanie długotrwałego, przedłużającego się parcia i uszkodzenia w jego wyniku mechanizmu wieszadłowego. Jest także następstwem pęknięcia krocza czy też jego nacięcia. Choć wypadanie pochwy jest niezwykle poważnym problemem, na szczęście można go skutecznie leczyć.

Najczęstsze objawy pojawiające się przy wypadaniu pochwy

Zaburzeniom statyki narządu rodnego towarzyszą przeróżne objawy, uzależnione w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Długotrwały, silny ból krzyża oraz okolicy podbrzusza to sygnał alarmowy, który powinien skłonić kobietę do wizyty u specjalisty. Uczucie parcia na stolec, jak również ucisku i pełności w okolicach pochwy to kolejne z objawów, które mogą wskazywać na poważny problem ginekologiczny. Podobnie jak bolesne współżycie i ból w trakcie trwania stosunku, jak i po nim. Jest przynajmniej kilka oznak mogących wskazywać na wypadanie pochwy. Objawy te czasem są mało charakterystyczne. Kiedy jednak w szparze sromowej uwidacznia się pochwa, to najpewniej mamy do czynienia z zaburzeniem statyki narządu rodnego i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wywiad lekarski i badanie ginekologiczne szybko pozwolą postawić trafną diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie. Wykonanie przezpochwowego USG Wrocław to podstawowa diagnostyka, jaką stosuje się w tego rodzaju schorzeniach.

Metody leczenia wypadania pochwy

Od stopnia zaawansowania choroby zależą metody leczenia wypadania pochwy. Im szybciej zostanie zdiagnozowane i wdrożone właściwe leczenie, tym będzie ono efektywniejsze. W początkowym stadium najczęściej stosuje się leki hormonalne, jak również ćwiczenia mięśni dna miednicy, które pomagają w utrzymaniu narządu rodnego na swoim miejscu. Na zaawansowanym etapie choroby może się okazać niezbędne leczenie operacyjne i przeprowadzenie plastyki pochwy. Jednak jednym z najtrudniejszych w leczeniu przypadków jest wypadanie pochwy po usunięciu macicy. Jest to niezwykle rzadkie powikłanie po zabiegu Histerektomii. Na szczęście są skuteczne procesy terapeutyczne, za pomocą których można efektywnie pozbyć się tego problemu. Dzięki nim kobieta dotknięta przypadłością wypadania pochwy może normalnie funkcjonować.