Wczesne objawy nowotworu piersi – jak się badać? Rak piersi objawy

Wczesne objawy nowotworu piersi – jak się badać? Rak piersi objawy

Jakie są wczesne objawy nowotworu piersi? Jak się badać, by wykryć nowotwór odpowiednio wcześnie? Ten tekst nie stanowi porady medycznej, ale liczymy na to, że zawarte w nim wskazówki wzbudzą w Tobie chęć do monitorowania stanu swojego zdrowia.

Rak piersi obawy. Na jakie symptomy trzeba zwrócić uwagę?

Jakie są objawy raka piersi? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to, jakie symptomy wystąpią (oraz jakie będzie ich nasilenie) zależy w dużej mierze od stadium rozwoju choroby nowotworowej. W efekcie łatwo popełnić błąd polegający na tym, że oznaki nowotworu uznamy za objawy innej, mniej groźnej choroby.

Nowotwór piersi zazwyczaj wiąże się z takimi objawami jak na przykład:

 • asymetryczne ułożenie piersi,

 • bolące i zaczerwienione piersi,

 • wydzielina cieknąca z sutków, które w dodatku są powiększone i nabrzmiałe oraz powodują lekki ból podczas dotyku.

Oczywiście, jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest niewielki guz. Ponieważ guzki na piersiach są często bezbolesne, dość łatwo można je przeoczyć.

Jeśli dodatkowo na piersi (w okolicy sutków) pojawi się plama o pomarańczowym odcieniu (w miejscu tym występuje często również obrzęk), trzeba działać szczególnie szybko. Objaw ten jest bowiem prawdopodobnie oznaką rozwoju nowotworu złośliwego – zapalnego raka sutka.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę również na takie symptomy jak na przykład powiększenie węzłów chłonnych – mowa tu o węzłach pachowych w okolicy guza. Wartym uwagi jest także tzw. syndrom milk rejection sign, który polega na tym, że dziecko nie przejawia chęci, by karmić je piersią.

Jeśli nowotwór piersi ma przerzuty do innych partii ciała, może to objawić się takimi niepożądanymi stanami jak na przykład mdłości, zawroty głowy, wymioty lub nawet niewydolność oddechowa.

Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi – na jakie czynniki należy zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi onowotwór piersi, należy zwrócić uwagę także na czynniki, których wystąpienie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się choroby nowotworowej. Do najczęstszych uwarunkowań zalicza się między innymi:

 • brak potomstwa,

 • otyłość,

 • późna menopauza,

 • obciążenie genetyczne.

Oczywiście taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że wyżej wymienione czynniki zawsze prowadzą do zachorowania na chorobę nowotworową piersi. Jeśli jednak występują u Ciebie przynajmniej niektóre z nich, warto zdecydować się na częstsze – a przede wszystkim regularne – wykonywanie badań diagnostycznych w celu sprawdzenia, czy w organizmie rozwija sięnowotwór piersi.

Badanie piersi – dlaczego jest takie ważne?

Sytuację w tym zakresie dodatkowo pogarsza fakt, że w wielu przypadkach nowotwór rozwija się bezobjawowo. W takiej sytuacji wykrycie problemu jest możliwe jedynie dzięki profilaktyce.

Rozumie się przez to między innymi badania mammograficzne. Mammografia jest jedną z najbardziej podstawowych i ogólnych metod diagnostycznych, dzięki którym można odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór piersi.

O mammografii mówi się szczególnie często w kontekście profilaktyki nowotworowej – dowodem na to są liczne kampanie zachęcające do regularnego uczestniczenia w badaniach mammograficznych – aczkolwiek warto pamiętać, że nie jest to jedyna dostępna metoda działania. Oprócz tego warto zdecydować się także na:

 • badania ultrasonograficzne (USG) – dzięki nim można ustalić, gdzie znajdują się zmiany nowotworowe, a także jaka jest ich wielkość. Dzięki metodzie ultrasonograficznej można odróżnić zmiany torbielowate,

 • diagnostyka palpacyjna – przez palpację rozumie się badanie z użyciem dotyku. Metoda ta polega na omacywaniu okolicy piersi. Dzięki temu lekarz przeprowadzający palpację jest w stanie ocenić zmiany na ciele pacjentki, w tym m.in. kształt, rozmiar oraz twardość guzów. Badanie palpacyjne wykonuje się w odniesieniu do piersi, ale możliwe jest ich przeprowadzenie również w przypadku brzucha, głowy czy oceny tętna osoby chorej,

 • rezonans magnetyczny – nie jest to powszechnie stosowana metoda, jeśli chodzi o diagnostykę chorób nowotworowych. Rezonans jest wykonywany głównie w sytuacji, gdy u pacjenta podejrzewa się wznowienie raka. Dotyczy to osób, w których ciele znajdują się implanty,

 • badanie histologiczne, określane czasem także jako biopsja. Wyróżnia się różne rodzaje tej metody diagnostyczne, w tym na przykład biopsję gruboigłową oraz mammograficzną. W pewnym uproszczeniu badanie piersi histologiczne polegają na pobraniu wycinka guza w celu zbadania jego właściwości.

Jaką metodę badania należy wybrać, jeśli podejrzewamy nowotwór piersi? Wyborem sposobu działania powinien zająć się lekarz, który podejmie decyzję na podstawie analizy stanu zdrowia pacjenta.

Rak piersi objawy. Podsumowanie

Choroba nowotworowa piersi to poważne zagrożenie dla życia pacjentki. Na szczęście, regularnie wykonywane badania diagnostyczne pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć problem. Jeśli nowotwór zostanie zidentyfikowany odpowiednio wcześnie, szanse na pokonanie choroby wzrastają.
Profilaktyka nowotworowa jest niezwykle ważnym elementem rutynowych wizyt lekarskich.