USG ciąży 2D, 3D i 4D - czym się różnią?

USG ciąży 2D, 3D i 4D - czym się różnią?

Ciąża to czas szczególny: okres oczekiwania, nadziei, ale i niepewności. Przyszli rodzice często martwią się o rozwój swojej pociechy. Ważne jest więc, by być pod stałą opieką lekarza i dostosowywać się do jego zaleceń. Ultrasonografia to jedno z podstawowych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Pozwala ono monitorować rozwój dziecka i ocenić jego stan. Badanie wykonane już w 6 tydzień ciąży pozwala na zaobserwowanie bicia serca dziecka! Obecnie zdjęcia USG wykonywane są w trzech wariantach: 2D, 3D i 4D.

USG ciąży 2D

Klasyczne USG, stosowane standardowo od wielu lat, daje dwuwymiarowy obraz (2D). Pierwsze badanie wykonuje się we wczesnej ciąży, badanie to dostarcza wiele istotnych informacji, dotyczących terminu porodu, rozwoju dziecka, umiejscowienia kosmówki. Pozwala określić czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga. Jednocześnie badanie nie niesie dolegliwości bólowych, nie jest żadnym zagrożeniem dla matki i płodu . Minusem jest to, że uzyskany obraz dla rodziców jest zbiorem ciemnych i jasnych plan, które może odczytać jedynie lekarz.

USG ciąży 3D

Ultrasonografia wykonana w obrazowaniu 3D ma tę przewagę nad klasyczną wersją badania, że pozwala przyszłym rodzicom zobaczyć wyraźny kształt zewnętrznej powierzchni ciała dziecka. Umożliwia także zobaczenie twarzy dziecka, czyli jest w pewnym sensie pierwszą fotografią maluszka. Badanie USG jest jednak przede wszystkim narzędziem monitorującym stan dziecka, dlatego powinno być wykonywane w każdym trymestrze ciąży.

USG ciąży 4D

Możliwość obrazowania USG 4D w ultrasonografii to prawdziwy przełom. Wcześniej bowiem obraz był zawsze statyczny. Nowoczesna aparatura USG Voluson od firmy General Electric pozwala na przeprowadzenie trójwymiarowej prezentacji zmieniającej się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że umożliwia obejrzenie filmu z wnętrza brzucha, na którym widać, co robi dziecko, jakie wykonuje ruchy, jakie są na jego twarzy grymasy. Uzyskany efekt jest realistyczny i stanowi niezwykłą pamiątkę z okresu ciąży.

Każdy z trzech rodzajów badania metodą USG jest możliwy do wykonania w gabinecie dr n. med. Macieja Zalewskiego, który znajduje się w mieście Wrocław. Na stronie istnieje również możliwość zapoznanie się z ofertą gabinetu, który opiera swoją działalność na wysokiej klasie sprzęcie, profesjonalizmie i doświadczeniu, jednocześnie stawiając nacisk na to, aby cena badań bądź konsultacji była przystępna.