Przerost endometrium, czyli błony śluzowej macicy, pojawia się najczęściej w wieku okołomenopauzalnym, nie daje on żadnych dolegliwości, czasami może powodować krwawienie z z dróg rodnych kobiety. Przyczyną jest zaburzenie równowagi hormonalnej.
Bywa on jedynym wczesnym objawem raka trzonu macicy.
Sprawdź: http://maciejzalewski.pl/artykul/lecz...dometriozy
Co to jest endometrium i jaką funkcję w organizmie kobiety spełnia?
Jama macicy pokryta jest błona śluzową macicy, w okresie ciąży jest środowiskiem rozwoju płodu. Objętość endometrium zwiększa się lub zmniejsza naturalnie, wraz ze zmianami faz cyklu miesiączkowego (dotyczy to kobiet w wieku rozrodczym), gdy zmienia się natężenie działania hormonów płciowych. Najgrubsze endometrium obserwuje się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, gdy poziom estrogenów jest wysoki wówczas endometrium ulega rozpulchnieniu, a jego gruczoły wykazują zwiększoną aktywność. Wszystko to ma na celu przygotowanie endometrium na przyjęcie zarodka w jamie macicy. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, po około dwóch tygodniach poziom hormonów płciowych szybko obniża się, endometrium złuszcza się i rozpoczyna się krwawienie miesiączkowe. Endometrium wykazuje nikłą aktywność w okresie pomenopauzalnym oraz na wczesnym etapie życia kobiety, przed wystąpieniem pierwszego miesiączkowania. W obu przypadkach błona śluzowa macicy złożona jest z cienkiej warstwy.
Rozrost błony śluzowej macicy – przyczyny
Wspomniane zaburzenia w gospodarce hormonalnej doprowadzają niekiedy do nadmiernego rozrastania się błony śluzowej macicy. Najczęściej gdy nadmiernie wysoki poziom estrogenu prowokuje duży podział komórek budujących endometrium, a wydzielany w dalszej kolejności progesteron nie hamuje dostatecznie występowania owych podziałów komórkowych.
Często także środki hormonalne przyjmowane w okresie menopauzy, w celu złagodzenia jej objawów, może doprowadzić do nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy.
Zdarza się również, że czynnikami sprzyjającymi powstawania nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy jest występowanie zespołu policystycznych jajników oraz otyłość.
Rozrost błony śluzowej macicy – objawy
Czy istnieje możliwość określenia, na podstawie występujących dolegliwości, że mamy problem z nadmiernym rozrostem endometrium? Niestety, objawy są niespecyficzne. Dolegliwości te to krwawienie po menopauzie. Zdarza się również, że kobieta, której dotyczy ten problem, skarży się na nadmierne krwawienie podczas miesiączkowania. Standardowo, może dojść do krwawienia między miesiączkami. Zawsze tego typu objawy powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.
Przerost błony śluzowej macicy – diagnostyka
Kobiety, które trafiają do gabinetu ginekologa z niepokojącymi objawami przechodzą dokładny wywiad lekarski, przeprowadzane jest badanie ginekologiczne oraz określa się, czy występują czynniki ryzyka występowania rozwoju rozrostu i raka błony śluzowej.
Gdy ginekolog stwierdza występowanie rozrostu, konieczne jest przeprowadzenie biopsji endometrium. Aby pobrać materiał do badania, lekarz wykonuje hiesteroskopię, czyli zkłada kamerę do jamy macicy. Na podstawie badania próbki błony śluzowej pod mikroskopem klasyfikuje się rozrost i szacuje ryzyko rozwoju raka.
Jedną z metod diagnozowania przerostu błony śluzowej macicy jest USG przezpochwowe. Wówczas widoczny jest poziom grubość endometrium.