Przerost błony śluzowej macicy

Przerost błony śluzowej macicy

Przerost endometrium, czyli błony  śluzowej macicy, pojawia się najczęściej w wieku okołomenopauzalnym, nie  daje on żadnych dolegliwości, czasami może powodować krwawienie z z dróg  rodnych kobiety. Przyczyną jest zaburzenie równowagi hormonalnej.
Bywa on jedynym wczesnym objawem raka trzonu macicy.

Sprawdź: http://maciejzalewski.pl/artykul/lecz...dometriozy
 

Co to jest endometrium i jaką funkcję w organizmie kobiety spełnia?


Jama  macicy pokryta jest błona śluzową macicy, w okresie ciąży jest  środowiskiem rozwoju płodu. Objętość endometrium zwiększa się lub  zmniejsza naturalnie, wraz ze zmianami faz cyklu miesiączkowego (dotyczy  to kobiet w wieku rozrodczym), gdy zmienia się natężenie działania  hormonów płciowych. Najgrubsze endometrium obserwuje się w drugiej   fazie cyklu miesiączkowego, gdy poziom estrogenów jest wysoki wówczas  endometrium ulega rozpulchnieniu, a jego gruczoły wykazują zwiększoną  aktywność. Wszystko to ma na celu przygotowanie endometrium na przyjęcie  zarodka w jamie macicy. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, po około  dwóch tygodniach poziom hormonów płciowych szybko obniża się,  endometrium złuszcza się i rozpoczyna się krwawienie miesiączkowe.  Endometrium wykazuje nikłą aktywność w okresie pomenopauzalnym oraz na  wczesnym etapie życia kobiety, przed wystąpieniem pierwszego  miesiączkowania. W obu przypadkach błona śluzowa macicy złożona jest z  cienkiej warstwy.

 

 

Rozrost błony śluzowej macicy – przyczyny


Wspomniane  zaburzenia w gospodarce hormonalnej doprowadzają niekiedy do  nadmiernego rozrastania się błony śluzowej macicy. Najczęściej gdy  nadmiernie wysoki poziom estrogenu prowokuje duży podział komórek  budujących endometrium, a wydzielany w dalszej kolejności progesteron  nie hamuje dostatecznie występowania owych podziałów komórkowych.
Często  także środki hormonalne przyjmowane w okresie menopauzy, w celu  złagodzenia jej objawów, może doprowadzić do nadmiernego rozrostu błony  śluzowej macicy.
Zdarza się również, że czynnikami sprzyjającymi  powstawania nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy jest występowanie  zespołu policystycznych jajników oraz otyłość.

 

 

 

 

Rozrost błony śluzowej macicy – objawy


Czy  istnieje możliwość określenia, na podstawie występujących dolegliwości,  że mamy problem z nadmiernym rozrostem endometrium? Niestety, objawy są  niespecyficzne. Dolegliwości te to krwawienie po menopauzie. Zdarza się  również, że kobieta, której dotyczy ten problem, skarży się na  nadmierne krwawienie podczas miesiączkowania. Standardowo, może dojść do  krwawienia między miesiączkami. Zawsze tego typu objawy powinny być  skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

 

 

 

 

Przerost błony śluzowej macicy – diagnostyka


Kobiety,  które trafiają do gabinetu ginekologa z niepokojącymi objawami  przechodzą dokładny wywiad lekarski, przeprowadzane jest badanie  ginekologiczne oraz określa się, czy występują czynniki ryzyka  występowania rozwoju rozrostu i raka błony śluzowej.
Gdy ginekolog  stwierdza występowanie rozrostu, konieczne jest przeprowadzenie biopsji  endometrium. Aby pobrać materiał do badania, lekarz wykonuje  hiesteroskopię, czyli zkłada kamerę do jamy macicy. Na podstawie badania  próbki błony śluzowej pod mikroskopem klasyfikuje się rozrost i szacuje  ryzyko rozwoju raka.
Jedną z metod diagnozowania przerostu błony  śluzowej macicy jest USG przezpochwowe. Wówczas widoczny jest poziom  grubość endometrium.