Możliwe powikłania po cesarskim cięciu

Możliwe powikłania po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to ingerencja w organizm, która może skończyć się powikłaniami. Dlatego cesarskie cięcie musi być decyzją popartą solidnymi argumentami o podłożu medycznym. Co więcej, im więcej ciąż zakończonych cesarskim cięciem, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań po każdym z nich. Mimo to, oczywiście wiele kobiet nie ma żadnych powikłań nawet po kilku zabiegach. Wszystko ze względu na to, że każdy organizm reaguje inaczej - kobiety różnią się między sobą zdolnością do regenerowania sił.

Niebezpieczny krwotok

Jednym z najgroźniejszych i jednocześnie najwcześniej występujących powikłań po cesarskim cięciu, bo jeszcze w szpitalu, jest wystąpienie krwotoku. Niekontrolowany wylew krwi do wnętrza ciała jest zawsze sytuacją wymagającą priorytetowej interwencji, która może w dodatku kończyć się koniecznością przeprowadzenia transfuzji krwi. Zdarza się, że w przebiegu krwawienia przeprowadza się również histerektomię, czyli usuniecie macicy podczas zabiegu cesarskiego cięcia.

Blizny wewnątrzotrzewnowe

Kolejne groźne i niepożądane następstwa cesarskiego cięcia to zrastanie się macicy z tkankami, które ją otaczają. Są to blizny wewnątrzotrzewnowe. Blizny tego typu występują w zasadzie po każdym zabiegu, w trakcie którego otwierano jamę brzuszną. Masywność powstawania tych zrostów jest indywidualna: u jednych kobiet są prawie niewidoczne, u innych są bardzo gęste.

Problemy z jelitami i układem moczowym

Kolejne powikłania, na które potencjalnie należy przygotować się po przejściu przez cesarskie cięcie to pęknięcie jelit lub uszkodzenie pęcherza moczowego. Są to powikłania, które zdarzają się przy kolejnych zabiegach tego typu, rzadko przy pierwszym.

Nieprawidłowy rozrost łożyska przy kolejnych ciążach

Dodatkowym problemem jest sama blizna na brzuchu - może ona powodować, że przy następnej ciąży łożysko nie rozwinie się prawidłowo lub wystąpi tak zwane zjawisko łożyska przodującego. Ponadto, może występować także przepuklina brzuszna (dzieje się tak wtedy, gdy podczas operacji cesarskiego cięcia dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek).

Pęknięcie macicy przy kolejnych ciążach

Cesarskie cięcie sprzyja także występowaniu ryzyka, że przy następnej ciąży pęknie macica (każde kolejne cesarskie cięcie osłabia macicę i sprawia, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne). Gdy cesarek jest więcej, to przy każdej kolejnej wzrasta też ryzyko, że blizny rozejdą się, szczególnie przy wykonywaniu gwałtownych ruchów.

Każda kolejna cesarka podnosi także ryzyko występowania endometriozy oraz zapalenia przydatków.