Nowoczesna antykoncepcja długoterminowa - cena i rodzaje

Nowoczesna antykoncepcja długoterminowa - cena i rodzaje

Antykoncepcja wielu kobietom kojarzy się jedynie z codziennym łykaniem tabletek lub korzystaniem z prezerwatyw. Tabletki antykoncepcyjne są owiane złą sławą przez negatywne skutki uboczne w postaci chorób zakrzepowo-zatorowych,udarów , natomiast prezerwatywy często zawodzą i pogarszają komfort współżycia. Jeżeli jesteś kobietą, która chce być aktywna seksualnie i nie ryzykować nieplanowaną ciążą, antykoncepcja długoterminowa jest właśnie dla Ciebie.

 

Czym jest antykoncepcja długoterminowa?

Miano antykoncepcji długoterminowej noszą metody zapobiegania ciąży, których stosowanie nie jest uciążliwe, a skuteczność jest bardzo wysoka. Decydując się na antykoncepcję długoterminową, zapominasz o częstych wycieczkach do przychodni po odnowienie recepty i o codziennym braniu tabletek o stałej porze. Długoterminowe metody zapobiegania ciąży zapewniają ochronę przed nieplanowanym zapłodnieniem do kilku lat.

 

Jakie są metody antykoncepcji długoterminowej?

Wśród sposobów długoterminowego zapobiegania niechcianej ciąży wyróżniamy 3 sposoby hormonalne i mechaniczno-hormonalne. Należą do nich:

  • wkładka/spirala domaciczna,

  • zastrzyki antykoncepcyjne,

  • implant antykoncepcyjny,

 

Wkładka/spirala domaciczna

Spirala domaciczna to jedyna z wymienionych powyżej metod, która stanowi głównie mechaniczną barierę utrudniającą zapłodnienie. Umieszczana w macicy spirala jest wykonana z różnych tworzyw, w tym polietylenu pokrytego miedzią lub srebrem, których obecność utrudnia plemnikom przemieszczanie się z pochwy do macicy. Niektóre spirale zawierają progesteron, który uwalniając się w macicy, blokuje owulację. Wkładka domaciczna chroni przed niechcianą ciążą od 3 do 7 lat. Jej skuteczność wynosi aż 99%. Można ją stosować w trakcie karmienia piersią.

 

Zastrzyki antykoncepcyjne

Zastrzyk to forma antykoncepcji dla pań, które nie czują niechęci przed regularnymi wizytami w gabinecie zabiegowym. Zastrzyk domięśniowy jest wykonywany raz na 12 tygodni. W trakcie działania antykoncepcji w zastrzyku skuteczność ochrony przed ciążą jest na poziomie 99,8%. Z zastrzyków korzysta wiele kobiet, którym zależy na skutecznej i bezpiecznej metodzie zapobiegania ciąży w trakcie karmienia piersią.

 

Implant antykoncepcyjny

Stosowanie implantu polega na wszczepieniu pod skórę ramienia niewielkiego pręcika z lekiem. Implant jest umieszczany w ramieniu ręki niedominującej, a korzystanie z niego nie wymaga żadnych działań. Po nacięciu pozostaje jedynie niewielka blizna. Progestageny z implantu antykoncepcyjnego uwalniają się aż przez 3 lata, a ich skuteczność wynosi 99,5%. Działanie implantów polega na zahamowaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu szyjkowego, by uniemożliwić plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Stan implantu wystarczy kontrolować raz na pół roku. Można go stosować w trakcie karmienia piersią.


 

Antykoncepcja długoterminowa. Cena w odniesieniu do innych metod

Antykoncepcja długoterminowa to znaczny wydatek w porównaniu z opakowaniem tabletek lub prezerwatyw. Ale jeżeli podzielisz ten wydatek przez liczbę miesięcy, w których dana metoda chroni Cię przed niechcianą ciążą, zazwyczaj otrzymasz kwotę równą lub niższą niż miesięczny zapas doustnej antykoncepcji. Zatem ile kosztuje antykoncepcja długoterminowa?

Jeden zastrzyk antykoncepcyjny kosztuje 40 złotych, ale jest to wydatek ponoszony raz na 3 miesiące. Do najdroższych rozwiązań należą spirala domaciczna i implant podskórny. Ceny spirali zaczynają się od 400, a kończą nawet na 1500 złotych. Koszt założenia implantu to zazwyczaj około 1200 złotych. Jako jednorazowy wydatek jest to znacząca kwota, ale w przeliczeniu na liczbę miesięcy ochrony przed niechcianą ciążą, zarówno implant, jak i spirala wychodzą nie drożej niż opakowanie tabletek lub jeden krążek antykoncepcyjny.

 

Czy antykoncepcja długoterminowa jest odwracalna?

Antykoncepcja długoterminowa jest całkowicie odwracalna. Gdy zmienisz zdanie w trakcie korzystania z wkładki domacicznej, Twoja płodność wróci do normy już w kolejnym cyklu po wyjęciu spirali z organizmu. Podobnie jest w przypadku usunięcia implantu antykoncepcyjnego. Najdłużej na powrót płodności musisz poczekać po odstawieniu zastrzyków antykoncepcyjnych. Możliwość zajścia w ciążę może pojawić się dopiero po 12 miesiącach.