Antykoncepcja - jaką metodę wybrać?

Antykoncepcja - jaką metodę wybrać?

Nowoczesna medycyna oferuje liczne metody antykoncepcji, które pozwalają na uniknięcie zajścia w ciążę. Jakie są ich główne rodzaje i które z nich uznawane są za najskuteczniejsze?

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna jest najprostszą metodą uniknięcia zajścia w ciążę, która gwarantuje około 90-95% skuteczności. Wśród środków zawierających hormony znajdziemy najpopularniejsze tabletki dwuskładnikowe, estrogenowo-progesteronowe, które należy zażywać regularnie, codziennie w kolejne dni cyklu. Tylko regularność gwarantuje bowiem bezpieczeństwo podczas stosunku. Kobiety, które mają z nią problem, chętniej wybierają plastry lub krążki dopochwowe, które trzeba wymieniać co trzy tygodnie. Ich minusami może być z kolei problem z odklejaniem się plastrów czy poczuciem dyskomfortu w trakcie stosunku, jakie może powodować krążek. Dopuszczalne jest wtedy wyjęcie go na czas stosunku i włożenie z powrotem po jego zakończeniu.

Antykoncepcja hormonalna to także środki jednoskładnikowe, zawierające progesteron, dostępne w postaci tabletek, implantów podskórnych, wkładek wewnątrzmacicznych lub podawane w zastrzykach. Zalecane są kobietom, które chcą zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę w trakcie karmienia piersią, są bowiem bezpieczne dla dzieci. Leki jednoskładnikowe w formie implantów i wkładek wewnątrzmacicznych są najnowszą i wydaje się najwygodniejszą formą antykoncepcji, zwalniają one kobietę z konieczności pamiętania o regularnym przyjmowaniu leków.

Antykoncepcja mechaniczna

Najprostszą mechaniczną metodą zabezpieczenia się przed ciążą, ale także chorobami przenoszonymi drogą płciową jest dostępna bez recepty w każdej aptece lub sklepach prezerwatywa. Jest to więc rodzaj antykoncepcji, który należy bezwzględnie stosować w przypadku braku stałego partnera. Wśród jej wad wymieniana jest jednak dość wysoka zawodność. Często jest bowiem niewłaściwie zakładana i pozostaje pod nią powietrze, co powoduje, że może się zsunąć.

Inne metody antykoncepcji mechanicznej to kapturki dopochwowe, których skuteczność jest zbliżona do prezerwatywy, środki plemnikobójcze lub błony dopochwowe. Te ostatnie jednak mają zbyt niską skuteczność i raczej nie są polecane przez ginekologów.

Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed zajściem w ciążę w przypadku antykoncepcji mechanicznej jest spirala, czyli wkładka domaciczna. Jest to jednak metoda polecana kobietom, które już rodziły. Ma ona minimalne skutki uboczne i zabezpiecza przed ciążą na 2 do 6 lat.

Antykoncepcja naturalna

Metody antykoncepcji naturalnej, czyli kalendarzyk, obserwacja cyklu czy mierzenie temperatury, polecane są dla par, które jednak są świadome faktu, że są to najbardziej zawodne sposoby zabezpieczenia, które często skutkują ciążą.

Jeżeli poszukujecie Państwo metody antykoncepcji odpowiedniej dla siebie, zapraszamy do gabinetu ginekologicznego we Wrocławiu, prowadzonego przez doktora Macieja Zalewskiego, na konsultacje i porady pozwalające na dobranie sposobów zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę najlepszych dla pacjentki, z uwzględnieniem jej indywidualnych potrzeb.