Menopauza - naturalna kolej rzeczy

Menopauza - naturalna kolej rzeczy

Menopauza to dla wielu kobiet jeden z najbardziej nieprzyjemnych i przykrych momentów w życiu. W organizmie zachodzi wówczas szereg hormonalnych zmian, przez co pacjentki doświadczają wielu dolegliwości na tle fizycznym i psychicznym. Jak przygotować się na menopauzę i co tak naprawdę oznacza ona dla kobiet? Warto pamiętać, że jest to naturalna kolej rzeczy i żadna kobieta nie powinna czuć się z tego powodu źle. Menopauzę można zrozumieć i sprawić, aby nie była przykrym doświadczeniem, ale po prostu kolejnym etapem życia.

Czym jest menopauza?

Potocznie o menopauzie mówi się jako o całym okresie zmian, które mogą trwać od kilku do nawet 10 lat. W rzeczywistości menopauza to termin, który określa ostatnią występującą miesiączkę. Całość objawów, których pacjentki mogą doświadczać przez wiele lat, nazywane jest klimakterium. Określenie "menopauza" przyjęło się jednak w mowie potocznej.

Okres klimakterium może rozpocząć się nawet 10 lat przed wystąpieniem ostatniej w życiu miesiączki. Towarzyszy mu szereg nieprzyjemnych objawów, zarówno ze strony ciała, jak i umysłu.

Menopauza wiek

Zwykle okres klimakterium zaczyna się nawet po 40 roku życia. Najczęściej pacjentki zgłaszają nieprzyjemne objawy ok. 45-50 roku życia. Szacuje się, że u kobiet, które wcześnie zaczęły miesiączkować, menopauza może wystąpić jeszcze wcześniej. Nie ma jednej określonej reguły co do tego, kiedy występuje menopauza. Organizm każdej kobiety jest inny i moment ten może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak styl życia czy predyspozycje genetyczne.

Menopauza objawy

Tak naprawdę menopauza może dawać szereg różnych objawów i dla każdej kobiety jest to kwestia indywidualna. Najczęściej pacjentki zgłaszają takie dolegliwości jak nagłe uderzenia gorąca, potliwość, a także drażliwość i uczucie niepokoju. Bardzo często zdarzają się także wahania nastrojów, wzmożona płaczliwość oraz spadek libido.

Często obserwuje się także wzrost wagi pomimo braku zmian w stylu życia, a także ogólne uczucie zmęczenia oraz zaburzenia snu. Pacjentki zgłaszają, że z jednej strony stale są senne, ale z drugiej w nocy mają problemy z zaśnięciem. Jednocześnie mogą doświadczać niepokoju, lęku oraz szeregu innych problemów z kondycją psychiczną. Zdarza się, że pacjentki zgłaszają się do gabinetu psychologa lub psychiatry, co jest dobrym posunięciem. Specjalista pomoże zrozumieć zmiany, które dzieją się właśnie w organizmie.

Wśród powszechnych objawów menopauzy wymienia się także pojawiające się licznie zmiany skórne (przebarwienia, trądzik czy zaczerwienienia) oraz wypadanie włosów.

Pacjentki często zgłaszają także spadek popędu seksualnego oraz nadmierną suchość pochwy. Problem zwykle nie znika samoistnie po wystąpieniu ostatniej miesiączki - konieczna jest konsultacja z ginekologiem.


Menopauza to część życia

Kobiety nie powinny traktować menopauzy czy okresu klimakterium jako "zła koniecznego". Jest to czas, który musi nadejść, ale musi się też skończyć. Po wystąpieniu ostatniej miesiączki życie trwa nadal i może być równie ciekawe i atrakcyjne. Najważniejsze jest, aby w przebiegu klimakterium nie stracić pewności siebie i poczucia seksualności. Menopauza nie oznacza zakończenia życia intymnego. Wręcz przeciwnie - dla wielu kobiet jest to początek nowych doświadczeń.

Tabletki na menopauzę

Nie istnieje jeden uniwersalny lek na menopauzę. Najczęściej zaleca się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Menopauza wiąże się z obniżeniem poziomu estrogenów, a właściwie dobrana terapia hormonalna pozwala na zminimalizowanie skutków i przywrócenie komfortu życia. Przed zdecydowaniem się na ten rodzaj leczenia, należy dokładnie skonsultować z lekarzem specjalistą wszystkie "za" i "przeciw". Niekiedy pojawiają się przeciwwskazania w postaci przykładowo genetycznego obciążenia nowotworami.

Lek na menopauzę bez recepty

Oprócz tego można sięgnąć po dostępne bez recepty tabletki na menopauzę w postaci suplementów diety. Warto zwrócić uwagę szczególnie na olej z wiesiołka, ekstrakty z pluskwicy groniastej oraz czerwonej koniczyny. Bardzo ważne jest także suplementowanie witamin i minerałów. W problemach ze snem pomogą preparaty z melatoniną, szyszkami chmielu oraz melisą.

Czasem bardzo pomocna okazuje się wizyta u psychologa lub psychiatry. W przypadku bardzo zaostrzonych objawów ze strony emocjonalnej, tzn. zaniżonej samooceny, lęku czy niepokoju, konieczne może być zastosowanie łagodnych leków z grupy SSRI. Pacjentkom często przepisuje się np. escitalopram, który ma łagodne działanie i mało skutków ubocznych.

Pacjentki po spotkaniach z psychologiem czują się o wiele bardziej przygotowane na zmiany, które będą działy się w ich organizmie.

Życie seksualne po menopauzie

Menopauza nie jest żadnym powodem do zaniechania aktywności seksualnej. Kobiety nadal powinny czuć się atrakcyjne i pewne siebie. W przypadku dolegliwości, takich jak suchość pochwy, pomogą dostępne bez recepty globulki dopochwowe o działaniu nawilżającym. W czasie stosunków można sięgać także po lubrykanty. Warto pamiętać, iż menopauza jest naturalną koleją rzeczy i powinna stanowić start w nowy etap życia, jednak nie powinna być przyczyną osłabionej samooceny.

Bardzo ważne jest tutaj przede wszystkim wsparcie partnera oraz przyjaciół. Nieprzyjemne objawy można łatwo złagodzić, wystarczy tylko zgłosić się do gabinetu ginekologa lub do apteki. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie środki i przypomni o regularnych badaniach profilaktycznych. Choć menopauza to naturalny etap życia kobiety nie wolno zapominać o regularnych badaniach jak cytologia.