Dlaczego warto robić cytologię?

Dlaczego warto robić cytologię?

Statystycznie ocenia się, że rak szyjki macicy zabija po 5 Polek każdego dnia. Podstawowym, przesiewowym badaniem, który ma na celu wykrycie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy jest badanie cytologiczne. Należy wykonywać ją minimum raz na 3 lata, najwcześniej do 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

Cytologia: jak wygląda badanie?

Cytologia to badanie bezbolesne, wykonywane zwykle na początku wizyty w gabinecie ginekologicznym. Lekarz ginekolog w trakcie badania pobiera wymaz z szyjki macicy. Używa w tym celu wziernika i specjalnej szczoteczki. Pacjentka czuje jedynie lekkie ukłucie, a całość trwa mniej niż 5 minut.  Po kilku dniach lekarz ginekolog dysponuje już wynikami.

Co wykrywa cytologia?

Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie wczesnych  zmian, które nie dają żadnych objawów i które pozostają na takim etapie, który z łatwością można wyleczyć bez żadnych konsekwencji. Podczas cytologii możliwa jest diagnoza obecności HPV, który jest jednym z głównych winowajców rozwijania się raka szyjki macicy

Cytologia jako badanie przesiewowe

Polska to jeden z nielicznych krajów w Europie, w którym cytologia jest wykonywana jako badanie przesiewowe. Niestety jednak, mimo że kobiety dostają imienne zaproszenia na takie badanie, korzystają z tego niechętnie.

Kiedy można zaprzestać wykonywania cytologii?

Cytologia to badanie, które w zasadzie jest konieczne do przeprowadzenia zawsze. Jeśli jednak kobieta jest po 70-tym roku życia i w ciągu ostatnich 10 lat 3 kolejne wyniki były poprawne, wówczas uzasadnione może być podjęcie decyzji o zaprzestaniu wykonywania tego badania. Wszystkie decyzje jednak powinny paść po konsultacji z lekarzem: ginekolog Wrocław powinien omówić z nami indywidualne uwarunkowania.