Zaburzenia miesiączkowania - jak wygląda leczenie?

Zaburzenia miesiączkowania - jak wygląda leczenie?

Przyjmuje się, że w naszej strefie klimatycznej pierwsza miesiączka pojawia się zwykle w okolicach 13 roku życia dziewczynki i towarzyszy jej do momentu, kiedy wkracza w okres menopauzy. Prawidłowe miesiączki mają swój rytm. Powinny pojawiać się regularnie, mniej więcej co 28 dni i trwać około 3-7 dni. W czasie ich trwania dochodzi do złuszczania pogrubiałej błony śluzowej macicy. Na skutek zmian stężenia hormonów, dochodzi do comiesięcznego krwawienia. Przeciętnie kobieta traci w tym czasie od 30 do 70 ml krwi, co jest zjawiskiem zupełnie normalnym.

Na czym polegają zaburzenia miesiączkowania?

Zdarza się jednak, że cykl miesięczny nie jest regularny, miesiączka pojawia się częściej lub rzadziej, a co więcej, podczas jej trwania dochodzi do znacznie większej utraty krwi. Mogą też jej towarzyszyć wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości bólowe, nudności czy wymioty, które nawet mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Zdarza się także zatrzymanie menstruacji oraz inne, związane z nią problemy. Zaburzenia miesiączki nie są czymś niezwykły i dotykają niemal 20 procent populacji kobiet. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, ale jeśli zmienia się rytm okresu i pojawiają się niepokojące objawy, koniecznie należy zgłosić się do specjalisty, który pomoże wyjaśnić, skąd biorą się problemy z miesiączką.

Zaburzenia miesiączkowania – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Brak miesiączki może mieć charakter pierwotny, kiedy menstruacja w ogóle się nie pojawia, mimo iż dziewczynka ukończyła 16 rok życia. Zdarza się też zanik miesiączki wtórny, o którym mówimy, kiedy pojawia się u kobiety, która do tej pory regularnie miesiączkowała. W każdym z tych przypadków konieczne jest wykonanie badań. Jeśli przyczyną braku menstruacji jest brak równowagi hormonalnej, lekarz może zalecić przyjmowanie odpowiednich leków, które wyregulują ich poziom i przywrócą naturalny rytm miesiączki.

Diagnozowanie zaburzeń miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć różny charakter i być spowodowane także stanami zapalnymi narządu rodnego, mięśniakami macicy, endometriozą, a nawet nowotworami. W każdym przypadku koniecznością jest wizyta u specjalisty, który oceni stan zdrowia kobiety oraz zleci wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Będą one pomocne w postawieniu właściwej diagnozy i do wdrożenia skutecznego leczenia. Dlatego, jeśli cykl miesiączkowy nagle się zmienia, pojawiają się skąpe lub wyjątkowo obfite krwawienia, a nawet całkowity zanik miesiączki, koniecznie trzeba odwiedzić lekarza ginekologa we Wrocławiu.