Czym jest atrofia pochwy?

Czym jest atrofia pochwy?

Infekcje okolic intymnych to częsty problem kobiet. Do schorzeń tego typu zalicza się np. atrofia pochwy. Czym się objawia to schorzenie i jakie mogą być jej przyczyny?

Atrofia pochwy – przyczyny

Aby kobiecy układ płciowy mógł prawidłowo pracować, konieczny jest odpowiedni poziom hormonów. Odpowiadają one m.in. za zapewnienie pochwie odpowiedniej elastyczności oraz nawilżenia. Dzięki temu codzienne funkcjonowanie kobiety nie powoduje dyskomfortu.

Atrofia – czasem określana również jako tzw. suchość pochwy – to zaburzenie, które objawia się zbyt niskim poziomem estrogenu. Odpowiedni poziom tego hormonu w ludzkim organizmie sprawia, że poprawia się dopływ krwi do trudniej dostępnych miejsc w ciele kobiety, w tym między innymi do jej stref intymnych.

Problem suchości pochwy wynika stąd, iż funkcjonowanie kobiecego układu moczowo-płciowego jest uzależnione od obecności estrogenów. Ich poziom w organizmie zmienia się w zależności od różnych czynników – jednym z nich jest wiek kobiety, a także pojawiająca się w związku z nim menopauza. W okresie, w którym Panie przechodzą menopauzę, poziom estrogenów zazwyczaj się obniża. W efekcie błona śluzowa pochwy staje się cieńsza i słabnie, a pochwa ulega zwężeniu.

Suchość pochwy – jak się objawia?

Jeśli chodzi o atrofię pochwy, symptomy tego problemu są dość charakterystyczne. Zalicza się do nich między innymi:

  • uczucie swędzenia, a czasem także pieczenia w miejscach intymnych,

  • trudności w oddawaniu moczu,

  • nawracający ból w strefach erogennych. Uczucie to nie jest zbyt silne, ale może ono odebrać przyjemność odczuwaną podczas uprawiania seksu.

Niski poziom estrogenu w ludzkim organizmie prowadzi do zmian w obszarze okolic intymnych, w tym między innymi pęcherza i cewki moczowej, a także warg sromowych czy łechtaczki.

Ponieważ w okresie tym zmienia się poziom pH pochwy (odczyn jest wówczas bardziej zasadowy, co oznacza, że pH ulega podwyższeniu), wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych.

Problem atrofii pochwy

Suchość pochwy to dość powszechny problem. Na szczęście, istnieją sposoby na to, by uporać się z atrofią. Poniżej przedstawiamy jedynie niektóre z nich – są to między innymi:

  • tabletki estrogenowe – tabletki te zawierają składniki, które rozpuszczają się wskutek zmian temperatury ciała. Jest to skuteczny sposób na atrofię, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że do ich stosowania niezbędny jest aplikator,

  • kremy estrogenowe – stosuje się je w miejscu, w którym pojawia się problem, przez okres kilku tygodni. Oczywiście, częstotliwość stosowania tego preparatu powinna opierać się o zalecenia producenta kremu oraz zaleceń lekarza,

  • pierścienie – również umieszcza się je w pochwie kobiety,

  • tabletki hormonalne, które są stosowane doustnie.

Nieleczona atrofia pochwy może prowadzić do pojawienia się takich problemów, jak na przykład infekcje okolic intymnych, stany zapalne dróg rodnych, a także przesunięcie się macicy lub odbytnicy. Problemowi temu może towarzyszyć również pogorszenie nastroju, uczucie zmęczenia oraz rozdrażnienie.

Atrofia – co można zrobić, by zapobiec jej wystąpieniu?

Jak widać, jest wiele sposobów na to, by móc skutecznie zapobiec pojawieniu się problemowi suchości pochwy. Wyżej wymieniliśmy metody farmakologiczne i oparte na stosowaniu środków medycznych.

Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że właściwy tryb życia również jest czynnikiem, który pozwala jeśli nie zlikwidować problem, to przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Generalnie, zaleca się podejmowanie takich aktywności, które przekładają się na poprawę przepływu krwi w kobiecym organizmie – im lepsze jest krążenie krwi, tym trudniej o pojawienie się atrofii pochwowej.

W związku z tym można w prosty sposób wywnioskować, że problemowi mogą zapobiec takie działania jak na przykład ograniczenie, a najlepiej całkowite rzucenie palenia papierosów.

Taki stan rzeczy wynika z prostej przyczyny: palenie wyrobów tytoniowych powoduje wiele problemów zdrowotnych, a jednym z nich jest w krótkiej perspektywie spowolnienie krążenia krwi w ludzkim organizmie. W efekcie dopływ krwi do niektórych partii organizmu, w tym także krwi, jest ograniczony.

Oprócz tego zaleca się noszenie luźnej bielizny, ponieważ ciasne ubrania utrudniając dopływ krwi oraz powietrza do kobiecych sfer intymnych.

Atrofia pochwy. Podsumowanie

Atrofia pochwy to dość częsty problem u kobiet w różnym wieku, w tym m.in. Pań przechodzących menopauzę. Sama w sobie nie jest ona chorobą, która zagraża życiu; trzeba jednak mieć na uwadze, że skutkiem jej występowania może być dyskomfort oraz zwiększone ryzyko występowania infekcji.

W takiej sytuacji z pewnością zadowoli Was informacja, że problemowi temu można zaradzić na wiele sposobów. Podstawą są oczywiście środki farmakologiczne przepisane przez lekarza, aczkolwiek taką terapię warto uzupełnić o odpowiedni tryb życia, przez co rozumie się np. ograniczenie wyrobów tytoniowych.

Niezależnie od tego, jaki ostatecznie sposób walki z suchością pochwy zostanie wybrany, pewne jest jedno: konieczne jest dobranie metod dostosowanych do potrzeb danej pacjentki.