Mięśniak macicy to łagodna zmiana nowotworowa, która zbudowana jest z mięśniowych komórek gładkich. Mają one najczęściej postać kulistych guzów, których konsystencja jest dość zwarta. Wielkość patogennej zmiany może być bardzo zróżnicowana i najczęściej oscyluje w granicach od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Co ważne, zmiana ta ma najczęściej charakter mnogi, choć zdarzają się przypadki wystąpienia mięśniaków pojedynczych.
Mięśniaki macicy i ich wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety
Mięśniaki są zmianami nowotworowymi o charakterze łagodnym, co oznacza, że nie tworzą przerzutów i nie zagrażają życiu kobiety. Ich obecność może utrudnić zajście w ciążę, a nawet wpłynąć na funkcjonowanie niektórych organów w obrębie jamy brzusznej.
-
Powodować może obfite krwawienia , krwotoki z dróg rodnych
-
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy mięśniaki macicy trzeba operować.
-
Jeśli dają one dolegliwości lub szybko rosną to zdecydowanie tak.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje mięśniaków, których podział zależy od umiejscowienia zmian:
-
mięśniaki podśluzówkowe – znajdują się tuż pod błoną śluzową macicy, zwaną też endometrium,
-
mięśniaki śródścienne – które są usytuowane w centralnej części ścianki macicy,
-
mięśniaki podsurowicówkowe – to zmiany, które znajdują się na zewnątrz macicy, tuż pod błoną surowicową.
Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną powstawania mięśniaków. Niemniej niektóre z nich wyodrębniają się na skutek działania estrogenów. Czynnikami determinującymi powstawanie mięśniaków jest też otyłość, nadciśnienie tętnicze, częste spożywanie czerwonego mięsa, a także wczesna, pierwsza miesiączka. Mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się mięśniaków występuje u kobiet, które zaszły w ciążę przed 25 rokiem życia, stosowały antykoncepcję hormonalną oraz są wieloródkami.
Czy mięśniak macicy może się skręcić? Jakie skutki niesie ze sobą to zjawisko?
Tak, jak mówiliśmy wcześniej, mięśniak macicy może pęknąć, ale jest to dość rzadko występujące zjawisko. W dalszej części artykułu omówimy, co to znaczy, że mięśniak się rozpada?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy mięśniak może sam wypaść? Nie, aczkolwiek może dojść do naruszenia jego struktury (np. na skutek urazu, skręcenia mięśniaka lub wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej).
Do najważniejszych objawów skręcenia mięśniaka należą najczęściej intensywny ból brzucha oraz krwawienie. Silny dyskomfort pojawia się zwłaszcza w dolnej części brzucha, a więc na wysokości, na której znajduje się organ. W niektórych przypadkach ból uszkodzonego mięśniaka może być na tyle silny, że doprowadzi do konieczności natychmiastowej interwencji medycznej oraz prawdopodobnie chirurgicznej.
Wiele osób nie wie, czy mięśniaki macicy mogą krwawić? O ile nienaruszony mięśniak zachowuje swoją integralność, o tyle jego pęknięcie może doprowadzić do krwawienia wewnętrznego oraz zewnętrznego. W efekcie może nastąpić stan ogólnoustrojowego zakażenia, a także utraty krwi, która może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia kobiety.
Czy warto wiedzieć, co się dzieje jak pęknie mięśniak? Tak, ponieważ ból i krwawienie, to niejedyne objawy, jakie mu towarzyszą. Oprócz nich może wystąpić objaw nudności, wymiotów, a także zawrotów głowy. Poważnym objawem jest też bladość skóry, której może towarzyszyć przyspieszone tętno oraz charakterystyczne spłycenie oddechu.
Co zrobić, jeśli pęknie mięśniak?
Skręcenie szypuły mięśniaka to poważny problem, który będzie skutkował koniecznością podjęcia określonego leczenia. Jeśli podejrzewamy, że doszło do niego w naszym organizmie, koniecznie i to jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem lub też udajmy się do szpitala. Pamiętajmy, że jest to stan nagły, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Dlatego bardzo ważne jest, aby uzyskać jak najszybsze wsparcie ze strony wykwalifikowanego personelu szpitalnego.
Czy da się zapobiec pęknięciu tej zmiany? Nie, ale można leczyć mięśniaki macicy. Leczenie Wrocław jest ukierunkowane przede wszystkim na to, aby zmniejszyć rozmiar zmiany i tym samym ograniczyć ryzyko jej mechanicznego uszkodzenia. Proces ten jest poprzedzony szczegółowym badaniem obrazowym, które określi, czy w obrębie dolnej części (podbrzusza) jamy brzusznej pojawiły się mięśniaki, a także gdzie są zlokalizowane i na jakim etapie wzrostu występują. Dokładne badanie znacznie ułatwia przeprowadzenie diagnozy i tym samym pozwala na zastosowanie odpowiedniej procedury medycznej. Leczenie mięśniaka zmniejsza prawdopodobieństwo przeprowadzenia w przyszłości operacji, która mogłaby doprowadzić do wielu niepożądanych reakcji, a nawet poważnych powikłań.
Reasumując, mięśniaki macicy stanowią poważne ryzyko dla kobiet, ale przy odpowiednio dobranym leczeniu, można uniknąć przeprowadzenia długotrwałej i problematycznej operacji. Warto jednak pamiętać o konieczności przeprowadzania badań przesiewowych, które pozwolą wyeliminować ryzyko w postaci niespodziewanego pęknięcia zmiany.