Zaleganie moczu w pęcherzu - objawy, norma, leczenie

Zaleganie moczu w pęcherzu - objawy, norma, leczenie

Zaleganie moczu w pęcherzu jest dość poważnym problemem zdrowotnym. Poradzenie sobie z nim wymaga:

 • dokładnej analizy,

 • zrozumienia objawów

 • doboru odpowiedniej strategii leczenia.

Pęcherz, który jest kluczowym elementem układu moczowego, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi organizmu, ponieważ odpowiada ona za gromadzenie moczu, a następnie usuwanie go. Jednak w sytuacji, gdy dochodzi do zatrzymania moczu, cały ten proces staje się utrudniony, co może w dłuższej perspektywie doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych.

Zaleganie moczu w pęcherzu - objawy. Jakie są symptomy tego problemu?

Zapewne zastanawia Cię, jak rozpoznać problem w postaci zalegania moczu. Przede wszystkim, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że symptomy świadczące o zaleganiu moczu w organizmie mogą mieć różnorodny charakter i często są zależne od przyczyn, które doprowadziły do tego schorzenia.

Praktyka pokazuje, że pacjenci często borykają się z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza nawet krótko po oddaniu moczu. W takiej sytuacji osoby chore próbują możliwie jak najczęściej oddawać mocz, co jednak nie przynosi ukojenia, ponieważ ilość wydalanego płynu jest wówczas niewielka. To jeszcze nie wszystko, ponieważ może pojawić się ból lub dyskomfort w okolicy podbrzusza, a także uporczywe parcie na pęcherz.

Długotrwałe zaleganie moczu w pęcherzu - jaka jest norma?

Zaleganie moczu w pęcherzu to stan, który może wskazywać na problemy zdrowotne w organizmie. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że pewna ilość pozostającego moczu w pęcherzu jest z punktu widzenia organizmu czymś naturalnym. Pojemność pęcherza to wprawdzie około 400-600 ml, ale nie zawsze jest on całkowicie opróżniany podczas oddawania moczu.

Prawidłowa ilość moczu, który może pozostać w pęcherzu, to zazwyczaj mniej niż 50 ml. Jest to stan akceptowalny dla ludzkiego organizmu, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że ta pożądana wartość może różnić się w zależności od:

 • wieku,

 • płci,

 • innych indywidualnych czynników, w tym np. kwestii zdrowotnych.

Tak czy inaczej, długotrwałe zaleganie moczu w organizmie może doprowadzić do różnych problemów. Zalicza się do nich np. infekcje dróg moczowych czy zaburzenia mięśni pęcherza.

Zaleganie moczu w pęcherzu - leczenie

Leczenie zalegania moczu Wrocław to proces, który obejmuje szereg różnorodnych metod. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobór sposobu działania to kwestia, która jest uzależniona od przyczyny problemu. Stosowanie terapii fizjoterapeutycznej u kobiet jest jednym z wielu dostępnych rozwiązań. Taka forma leczenia odgrywa kluczową rolę szczególnie w sytuacji, gdy zaistniały problem wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Przykładowo, znaczące korzyści może przynieść regularne wykonywanie ćwiczeń Kegla, które skupiają się na wzmacnianiu mięśni dna miednicy.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ oprócz tego sięga się często również po tzw. techniki biofeedbacku i elektrostymulacji, które pozwalają poprawić kontrolę nad pęcherzem.

Aby skutecznie poprawić funkcje mięśni pęcherza lub zrelaksować mięśnie wokół cewki moczowej, stosuje się również lekarstwa; powinny być one przepisane przez lekarza (a zatem, są dostępne na receptę) oraz dobrane po przeprowadzeniu konsultacji medycznych oraz indywidualnej analizy problemu. W przypadku infekcji, które mogą, oprócz innych problemów, powodować również zaleganie moczu w pęcherzu, konieczne jest stosowanie antybiotyków.

W poważniejszych sytuacjach, gdy okazuje się, że wyżej opisane metody terapeutyczne nie przynoszą pożądanych efektów, konieczne może się okazać przeprowadzenie procedur chirurgicznych. Operacje w tym zakresie pomagają obejmować takie metody działania jak na przykład:

 • rekonstrukcja dróg moczowych,

 • usunięcie przeszkód,

 • wszczepienie sztucznego zwieracza pęcherza.

Rzecz jasna, wydana przez lekarza decyzja o podjęciu leczenia chirurgicznego zależy od różnych czynników, do których zalicza się m.in. zaawansowanie choroby, ogólny stan zdrowia pacjenta i preferencje lekarza.

Zioła a leczenie zalegania moczu

Zastanawiasz się, jakie ziołą pomagają leczyć problem zalegania moczu w pęcherzu?? Zaliczają się do nich m.in. następujące rośliny:

 • pokrzywa,

 • żeń-szeń,

 • skrzyp,

 • mniszek lekarski,

które posiadają właściwości moczopędne, przeciwzapalne oraz tonizujące układ moczowy.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zioła, chociaż pomocne, mogą jednak okazać się niewystarczające, jeśli problem jest poważniejszy.

Zaleganie moczu - jak leczyć zaleganie moczu w pęcherzu? Podsumowanie

Wnioski dotyczące problemu zalegania moczu w pęcherzu są jasne: wczesne rozpoznanie, kompleksowe leczenie i regularna opieka medyczna są kluczowe dla skutecznego radzenia sobie z tym kłopotem. Znaczne postępy w dziedzinie diagnozowania i leczenia tej dolegliwości pozwalają pacjentom na poprawę jakości życia i powrót do pełnego zdrowia.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że osoby, które doświadczają objawów charakterystycznych dla problemu w postaci zalegania moczu, powinny możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub uroginekologiem Wrocław, który dokona diagnozy problemu oraz podejmie działania w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

*Wszystkie osoby borykające się z problemem zalegającego moczu (i/lub problemem nietrzymania moczu) zapraszam na diagnostykę oraz rozmowę o możliwych środkach zaradczych w moim gabinecie ginekologicznym we Wrocławiu