Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

Mimo że każda kobieta jest inna, a co za tym idzie, objawy ciąży może odczuwać zupełnie inaczej niż standardowo, to jednak istnieją pewne dolegliwości i objawy ciąży, które pojawiają się u większości kobiet. Dziś kilka słów właśnie o nich.

Powiększenie rozmiaru piersi i zwiększenie ich wrażliwości na dotyk

Piersi stają się nabrzmiałe już w pierwszych dwóch tygodniach ciąży i jest to objaw występujący u zdecydowanej większości kobiet, które właśnie zaszły w ciążę. Piersi stają się zdecydowanie bardziej niż wcześniej wrażliwe na dotyk, powiększa się ich rozmiar. Ból ma różnorodny charakter: jedne kobiety jedynie odczuwają go przy dotyku, inne odczuwają ból przez cały czas. Powiększenie piersi jest również wyraźnie widoczne i zmusza do zakupienia staników o rozmiar większych już w pierwszych tygodniach ciąży.

Wszystko przez zwiększający się poziom progesteronu, który doprowadza do rozrostu tkanek. Dolegliwości bólowe ustępują, gdy kończy się trzeci miesiąc ciąży. Tkanki wokół piersi są już na tyle rozciągnięte, że nie powodują bólu. Co można poradzić na ból piersi w pierwszym trymestrze? Warto zaopatrzyć się w bieliznę, która będzie dobrze podtrzymywała piersi, a także spać w sportowym biustonoszu (bezszwowym, bawełniany,). Zdarza się, że pomocne są kąpiele w wodzie o średniej temperaturze.

Zmęczenie i senność

Wiele kobiet zorientowało się o tym, że jest w ciąży właśnie przez ten objaw. Wzmożona męczliwość, ciągłe poczucie senności oraz nieustanna ochota na kawę to znak, że organizm jest intensywnie eksploatowany w celu wytworzenia nowego życia. Zarodek rozwija się, a ciało kobiety musi dawkować temu procesowi energię. W pierwszych tygodniach ciąży do macicy spływa bardzo duża ilość krwi, która jednocześnie odpływa z mózgu. Z tego powodu kobiety w pierwszych tygodniach ciąży skarżą się nie tylko na wzmożone odczuwanie zmęczenia, ale także na pogorszenie funkcjonowania we wszystkich sferach.

Ból brzucha

Jednym z objawów ciąży jest ból brzucha o tym samym charakterze jak ten, który występuje przy miesiączkowaniu. Z tego powodu wiele kobiet myli zbliżający się okres ze specyficznymi objawami, które daje wczesna ciąża, a po wszystkim nie pamięta już, że taki objaw miał miejsce. Ból tego typu może towarzyszyć kobiecie przez pierwsze tygodnie ciąży, co jest dla nich czasami powodem do niepokoju. W rzeczywistości jednak nie ma się czego obawiać, bo jest to naturalny objaw rozrastania się macicy, a także tego, że organ ten zmienia miejsce. Groźniej jest jedynie, gdy bólowi towarzyszy krwawienie oraz gdy na bieliźnie znajdujemy wydzielinę o nieznanym nam dotychczas kolorze. Należy pamiętać, że wszelkie niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Jeśli ból będzie bardzo mocny, lekarz ginekolog Wrocław prowadzący ciążę przepisze nam leki rozkurczowe.

Parcie na pęcherz

Pierwsze tygodnie ciąży to okres, gdy zwiększa się intensywność filtrowania krwi, a przez to produkcja moczu jest zdecydowanie bardziej wzmożona niż dotychczas. Poczucie parcia na mocz pogarsza również to, że mięśnie miednicy stają się rozluźnione. W rezultacie, kobiety odczuwają wyraźną potrzebę wyjścia do toalety nawet co 5 minut.

Problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego

Kobiety, które zaszły w ciążę często skarżą się na początku na wzmożone wzdęcia oraz zaparcia. Winny jest temu zwiększony poziom progesteronu we krwi, który powoduje, że mięśnie regulujące pracę przewodu pokarmowego rozluźniają się. Najwyższy poziom progesteronu jest w drugiej fazie cyklu miesiączkowego i to właśnie wtedy kobiety mogą odczuwać w czasie ciąży najbardziej wzmożone objawy. Na dolegliwości pomocny będzie lek, który ma w składzie simeticon. Jest w pełni bezpieczny dla płodu.