Toksyna botulinowa w leczeniu pęcherza nadreaktywnego

Toksyna botulinowa w leczeniu pęcherza nadreaktywnego

Ocenia się, że średnio jedna trzecia kobiet będących przed okresem przekwitania boryka się z problemem pęcherza nadreaktywnego. Współczynnik ten zwiększa się wśród kobiet w okresie po menopauzie – wtedy może dotyczyć już 60 procent osób.

Schorzenia pęcherza zwykle pojawiają się wskutek zmienionej gospodarki hormonalnej organizmu. Często przypadają na czas ciąży oraz na okres menopauzy. Wtedy właśnie kobiece narządy płciowe oraz pęcherz stają się bardziej podatne na rozwinięcie się nieznanych dotychczas schorzeń i dolegliwości.

Wyróżniamy wysiłkowe nietrzymanie moczu (problem nasila się, gdy kichamy, kaszlemy, wykonujemy nagły wytężony wysiłek fizyczny, a nawet wtedy, gdy śmiejemy się), OAB, czyli pęcherz nadreaktywny (schorzenie polegające na częstym i niekontrolowanym oddawaniu moczu), a także nietrzymanie moczu o charakterze naglącym.

Sposoby leczenia problemu nietrzymania moczu są różne: większość kobiet rozpoczyna od zażywania środków farmakologicznych, jednak te nie są zbyt skuteczne i przynoszą szereg skutków ubocznych. Skuteczne może okazać się leczenie z zastosowaniem lasera lub taśm typu mini sling, a także zastrzyki do okolic cewki moczowej. Jednym z dobrych sposobów na leczenie nietrzymania moczu są również zastrzyki z toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa w leczeniu nietrzymania moczu

Jak działa toksyna botulinowa, czyli popularny botoks w terapii tego typu schorzenia? Dzięki wstrzykniętej toksynie botulinowej, możliwe jest dezaktywowanie nerwów, które odpowiadają za przekazywanie informacji z pęcherza do mózgu. Dzięki temu, skurcze pęcherza zmniejszają się, a pacjentka nie cierpi już z powodu niekontrolowanego wypływu moczu. Leczenie pęcherza nadreaktywnego przy użyciu toksyny botulinowej przynosi ulgę na około pół roku. Po tym czasie, zabieg trzeba powtórzyć.

Leczenie pęcherza nadreaktywnego toksyną botulinową – dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Botoks jest stosowany w leczeniu schorzenia pęcherza nadreaktywnego u pacjentek, u których schorzenie rozwinęło się wskutek działania czynników neurogennych. W praktyce, najczęściej dzieje się tak w przebiegu choroby Parkinsona, po idiopatycznym i mechanicznym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, a także w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej

Zabieg wstrzyknięcia botoksu trwa około 15 minut. Przebiega z zastosowaniem znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Jest bezbolesny, a rekonwalescencja po zabiegu jest natychmiastowa. Podczas zabiegu, lekarz ostrzykuje pęcherz w około 30 punktach. W czasie ostrzykiwania, lekarz korzysta cytoskopu, który pokazuje mu wnętrze pęcherza moczowego pacjentki.

Zapraszamy na konsultacje do gabinetu, gdzie doświadczony ginekolog we Wrocławiu M. Zalewski odpowie na Państwa pytania w zakresie skutecznego leczenia problemu pęcherza nadreaktywnego.