Polip macicy - kiedy jest złośliwy?

Polip macicy - kiedy jest złośliwy?

Polipy macicy powstają na skutek nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej macicy. Tego rodzaju zmiany zazwyczaj osiągają wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. W zależności od usytuowania wyróżniamy polip szyjki macicy oraz polip endometrialny. Polipy macicy utrudniają zajście w ciążę, a także często powodują poronienia.

Diagnostyka i sposób leczenia polipa macicy zależą od rozmiaru zmiany, miejsca występowania, oraz od tego, czy jest ona łagodna, czy też złośliwa. Jak stwierdzić, czy polipy w macicy są złośliwe? Jakie dają objawy?

Jak wyglądają polipy macicy?

Polip endometrialny to przerośnięty fragment błony śluzowej, inaczej nazywany polipem trzonu macicy. Jest to guzek o maczugowatym kształcie, w odcieniach różowego, fioletowego lub czerwonego, z lśniącą powierzchnią. Może być on pojedynczy lub występować w większej ilości. Polip trzonu macicy może osiągać różne rozmiary – od kilku milimetrów do kilku centymetrów – lecz z reguły nie przekraczają 3 cm średnicy.

Jak wygląda polip szyjki macicy? Zmiany zlokalizowane w szyjce macicy dzielą się na polipy uszypułowane, czyli twory o owalnym kształcie na „nóżce” oraz polipy nieuszypułowane, czyli kuliste, „siedzące” zmiany.

Dlaczego powstają polipy macicy?

Wszystkie przyczyny powstawania polipów w macicy nie są jeszcze dokładnie poznane. Do głównych czynników ryzyka ich występowania zaliczamy zaburzenia hormonalne. Niebezpieczny jest zwłaszcza nadmiar estrogenu, powodujący niekontrolowany rozrost komórek. Polipy macicy mogą występować u kobiet w różnym wieku, jednak ryzyko ich rozrostu zwiększa się u pań przechodzących menopauzę lub będących po okresie przekwitania. Skłonność do tworzenia się takich zmian może przechodzić z pokolenia na pokolenie. Specjaliści podejrzewają także, że rozwój polipa macicy ma związek z utrzymywaniem się przewlekłego stanu zapalnego kanału szyjki macicy.

Jakie objawy dają polipy macicy?

W większości przypadków polip na macicy nie daje żadnych objawów, zwłaszcza jeśli zmiana jest niewielkich rozmiarów. Wraz ze swoim wzrostem może ona jednak coraz bardziej wpływać na zaburzenia cyklu miesiączkowego, jego nieregularność, zmianę ilości dni krwawienia i obfitość. Do innych objawów występowania polipów macicy należą również:

  • krwawienie i plamienie międzymiesiączkowe,

  • krwawienie po stosunku seksualnym lub badaniu ginekologicznym,

  • upławy,

  • częste infekcje intymne.

Polipy endometrialne zazwyczaj są zmianami o charakterze nienowotworowym. Mimo to nie należy ich lekceważyć – w niektórych przypadkach stają się złośliwe i prowadzą do rozwoju nowotworów. Podkreślić trzeba także, że polipy endometrialne wpływają na płodność, utrudniając zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja lub powodując poronienia.

Polipy macicy a ból kręgosłupa

W przypadku gdy polipy macicy znacznie urosną, mogą powodować szereg dodatkowych objawów, jak bóle podbrzusza promieniujące do dolnych odcinków kręgosłupa. Gdy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie, należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby zidentyfikować przyczynę bólu i wdrożyć skuteczne metody leczenia.

W jaki sposób można wykryć polipy macicy?

Polipy macicy, które osiągnęły spore rozmiary, nie umkną uwadze lekarza wykonującego tradycyjne badanie ginekologiczne. Mniejsze zmiany, usytuowane w trudniej dostępnych zakamarkach, są rozpoznawane za pomocą takich metod, jak:

  • USG transwaginalne,

  • Sono HSG z kontrastem,

  • badanie kolposkopem,

  • histeroskopia.

Ostatnia z metod pozwala na jednoczesne zidentyfikowanie i usunięcie niepokojących zmian z macicy. W trakcie histeroskopii lekarz może także pobrać próbkę tkanki do badania histopatologicznego, aby otrzymać informację, czy polip nie był złośliwy.

Kiedy zgłosić się na badanie?

Istotnym czynnikiem w wykrywaniu polipów macicy jest faza cyklu miesięcznego, w której wykonywane są badania. Najlepiej zapisać się na nie tuż po miesiączce. Wtedy endometrium jest najcieńsze, co pozwala dobrze określić charakter polipa i zdecydować o dalszym leczeniu.

Jak leczyć polipy w macicy?

Zazwyczaj około 99% przypadków polipów macicy to łagodne zmiany nienowotworowe. Część z nich zanika sama, część złuszcza się w trakcie cyklu miesiączkowego, a inne przestają rosnąć lub nawet całkowicie zanikają po odpowiednio dobranym leczeniu hormonalnym.

Większym wyzwaniem są duże zmiany, które wykazują opór wobec leczenia farmakologicznego. Takie polipy należy usunąć w trakcie histeroskopii lub łyżeczkowania macicy.

Kiedy polip macicy jest złośliwy?

Choć jest to zaledwie 1% wszystkich przypadków polipów w macicy, niektóre zmiany okazują się zezłośliwione. Jednoznaczną odpowiedź daje tu badanie histopatologiczne, które należy przeprowadzić po wycięciu tkanki. Najczęściej zmiany złośliwe są wykrywane u kobiet po menopauzie.

Choć polipy macicy mogą nie powodować negatywnych objawów przez wiele tygodni lub miesięcy, należy bacznie obserwować wykryte zmiany. Jeżeli te wytwory na błonie śluzowej wywołują szereg niepokojących dolegliwości, należy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem. Samopoczucie po usunięciu polipa macicy znacznie poprawia się u pacjentek wraz ze zmniejszeniem lub ustąpieniem objawów, które do tej pory utrudniały codzienne życie. Również perspektywa udanych starań o dziecko może pozytywnie wpływać na odczucia wyleczonych kobiet.

*Pamietajmy, że każde ze zmian, wykrytych odpowiednio wcześnie podczas standardowego badania ginekologicznego mają duże szanse wyleczenia. Zapraszam na wizytę ginekologiczną w moim gabinecie we Wrocławiu. Tutaj przeczytasz, w czym się specjalizuję. Tutaj natomiast zapoznasz się z usługami świadczonymi przeze mnie w gabinecie.