Obniżenie dna miednicy w ciąży

Obniżenie dna miednicy w ciąży

Do obniżenia narządów rodnych dochodzi najczęściej z powodu niewydolności mięśni dna miednicy i/lub więzadeł miednicy mniejszej. Z powodu różnych przeciążeń następuje osłabienie dna miednicy, które rozluźnia się i opada w dół, a wraz z nim opadają narządy. 

Najczęstsze objawy to np. : 

  • ból w podbrzuszu i okolic krzyża 
  • uczucie ucisku na pęcherz 
  • niekontrolowane gazy 

Jeśli mierzymy się z tym problemem w ciąży, niezwykle ważna jest odpowiednio wczesna diagnoza oraz skuteczne leczenie - sprawdź: leczenie zaburzeń statyki dna miednicy we Wrocławskim gabinecie dr M. Zalewskiego

Właściwą formę terapii musimy wybrać wspólnie z naszym lekarzem prowadzącym. W wielu przypadkach zaleca się poród siłami natury, a po nim – dalsze leczenie. Warto również pamiętać, że cesarskie cięcie nie zawsze chroni przed uszkodzeniem dna miednicy. 

Obniżenie dna miednicy w ciąży - dlaczego warto być pod stałą opieką lekarza ginekologa? 

Drobna zmiana położenia macicy, zwłaszcza we wczesnym stadium, bywa nieodczuwalna. Podstawą rozpoznania jest zawsze wynik badania ginekologicznego. Dlatego najlepiej umówić się na wizytę u ginekolog Wrocław, prywatnie. Tam zrobić wszystkie badania, aby być pewną, że wszystko jest w porządku. 

Jeśli rozpoznanie obniżenia dna miednicy nastąpi wcześnie to w zależności od stopnia obniżenia się narządu, lekarz może zalecić leki doustne, dopochwowe globulki lub może zaaplikować kremy zawierające żeńskie hormony estrogenu, dzięki którym zwiększa się produkcja kolagenu . Na wczesnym etapie zaleca się również ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie dna miednicy - mięśnie Kegla lub pesaroterapię. 

Jednakże, w niektórych przypadkach ostatecznym rozwiązaniem są zabiegi operacyjne podnoszące macicę. Wykonuje się je przez pochwę  lub laparoskopowo.  

Istnieje wiele metod leczenia operacyjnego w zależności od rodzaju schorzenia. 

Najpopularniejszną jest sakropeksja czyli laparoskopowe podwieszenie szyjki do kręgosłupa  

Obniżenie dna miednicy - co nam może grozić 

Lekarze zwracają uwagę, że wiele pacjentek zgłasza się bardzo późno, gdy wypadanie macicy jest już w zaawansowanym stadium. Długotrwałe ignorowanie tego typu problemu, może po pewnym czasie doprowadzić do wypadania macicy na zewnątrz. 

Dość przykra i uciążliwa dla kobiet sytuacja jest wtedy, gdy dochodzi do wypadnięcia częściowego. Drugi rodzaj to wypadnięcie całkowite. W takim wypadku u większości kobiet jedynym rozwiązaniem pozostaje leczenie operacyjne. 

Niekiedy proponowane są również specjalne kuleczki lub tampony – tzw.  pessary.