Nacięcie krocza podczas porodu

Nacięcie krocza podczas porodu

Nacięcie krocza przy porodzie

 

Nacięcie krocza przy porodzie wykonuje się po to, aby poszerzyć kanał rodny i zabezpieczyć krocze przed samoistnym pęknięciem. Nacięcie krocza wykonuje się specjalnymi nożyczkami chirurgicznymi. Podczas nacięcia narusza się strukturę skóry, mięśni, a także pochwę. Gdy dziecko przychodzi na świat, lekarz podaje znieczulenie miejscowe i zszywa krocze, wybierając szwy nierozpuszczalne  (które należy po pewnym czasie zdjąć) lub szwy rozpuszczalne (wchłaniają się). Zszyte nacięcie goi się w ciągu max. 10 dni po porodzie. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może odczuwać dyskomfort: ból, poczucie rwania i ciągnięcia, a niekiedy także odrętwienie.

 

Kiedy zdejmuje się szwy poporodowe?

 

Pacjentki często pytają ,,kiedy zdejmuje się szwy poporodowe?" Do zdjęcia szwów należy zgłosić się około 6 do 8 dni po porodzie. Szwy rozpuszczalne wchłaniają się po około 3 tygodniach od porodu. W tym drugim przypadku na długość utrzymywania się szwów ma wpływ postępowanie kobiety podczas zabiegów higienicznych w połogu. Istotne jest niedopuszczanie do nadmiernego zawilgocenia okolic intymnych, wykluczone są również kąpiele (należy zastąpić je szybkimi prysznicami). Każdorazowe mycie krocza powinno kończyć się jego suszeniem np. papierowymi ręcznikami jednorazowymi. Wskazane jest stosowanie naparów z rumianku na krocze, a także zaniechanie korzystania z gąbek, które mogą przenosić niebezpieczne dla rany bakterie. Konieczne jest także używanie podkładów poporodowych i podpasek, które powinny być zmieniane tak często, jak to możliwe. Wszelkie czynności higieniczne (podmywanie się po wyróżnieniu, przecieranie krocza kosmetykami) powinno odbywać się przy zachowaniu najwyższych standardów higienicznych.

 

Podsumowanie

 

Mimo że nacięcie krocza podczas porodu skutkuje dość pokaźnym dyskomfortem odczuwanym w pierwszych dniach połogu, to jednak często jest konieczne dla urodzenia zdrowego dziecka i zapobieżeniu urazom krocza i pochwy. Leczenie pęknięć krocza należy do jednych z najtrudniejszych. Sytuacja pogarsza się zwłaszcza wtedy, gdy pęknięcie rozciąga się na tkanki przybrzeżne i sięgają odbytu, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, który oceni stan krocza po porodzie