Leczenie operacyjne: wypadanie macicy i pochwy

Leczenie operacyjne: wypadanie macicy i pochwy

Obniżenie macicy, prowadzące to coraz częstsza dolegliwość, na którą uskarżają się kobiety. Wypadanie macicy najczęściej pojawia się w wieku okołomenapauzalnym, kiedy w organizmie kobiet dochodzi do znaczących zmian w tkankach łącznych i skórze. Wypadanie macicy może pojawiać się jednak także w wieku rozrodczym, kiedy aparat wieszadłowy, na którym utrzymywana jest miednica, został uszkodzony np. w trakcie długiego i ciężkiego porodu lub na skutek urodzenia dużego dziecka.

Obniżenie narządu rodnego - objawy

Obniżenie narządu rodnego jest najczęściej dla pacjentek niezauważalne, a dyskomfort i dolegliwości związane z tym procesem pojawiają się dopiero, kiedy narząd rodny zaczyna wysuwać się do przedsionka pochwy. Może to przeszkadzać w chodzeniu lub prowadzić do zaburzeń w oddawania moczu.

Obniżenie dna miednicy – leczenie operacyjne vs leczenie nieoperacyjne

Obniżenie dna miednicy może być leczone, zarówno przez zabiegi operacyjne, jak i pesaroterapię. Dokładna diagnostyka wykonywana w gabinecie doktora, pozwala ona na postawienie diagnozy i dalsze działania, które mogą przywrócić pełen komfort życia pacjentek. W trakcie badania wykonywany jest między innymi szczegółowy wywiad i badanie ginekologiczne. Wszystkie badania pozwalają na decyzję o ewentualnym zabiegu chirurgicznym lub innych sposobach poradzenia sobie z problemem.