Krwawienie w ciąży

Krwawienie w ciąży

 

W jakich sytuacjach krwawienie w ciąży nie jest powodem do niepokoju?

Istnieje w zasadzie tylko jeden rodzaj krwawienia, który jest naturalny w przebiegu ciąży i który nie powinien być powodem do obaw. Wręcz przeciwnie: jest to objaw dobrze rozwijającej się ciąży. Jest to krwawienie implantacyjne. Zwykle pojawia się w momencie, gdy powinna wystąpić miesiączka i jest to czas, gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Kobiety, które nie są świadome tego, że doszło do zapłodnienia, często identyfikują takie krwawienie jako miesiączkę, bo istotnie ma ono bardzo podobny przebieg. Jeśli jednak wiemy, że jesteśmy w ciąży, należy zachować spokój i poinformować o krwawieniu lekarza, który potwierdzi, czy to na pewno krwawienie implantacyjne. Pamiętajmy też, że nie u każdej ciężarnej musi ono wystąpić.

Krwawienie w ciąży w  wyniku przeciążenia organizmu

Poza naturalnym krwawieniem implantacyjnym zdarzają się inne niegroźne w skutkach plamienia, które nie muszą być oznaką dużych problemow, ale zawsze trzeba je bacznie obserwować. Zdarza się na przykład, że krwawienie pojawia się u kobiet, które podlegają działaniu silnego stresu, są przemęczone, mają niedobory snu lub których organizm jest niedożywiony. Mówiąc o niedożywieniu nie mówimy o byciu głodną, ale o sytuacji, w której na przykład prowadzi się diety niedoborowe. Również zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub intensywna praca mogą przyczynić się do reakcji w postaci wydzielania się krwi z układu rodnego ciężarnej. Jeśli lekarz wykluczy działanie innych czynników powodujących krwawienie (tj. choroby układu rodnego, patologia ciąży lub nieprawidłowe wydzielanie hormonów), należy o siebie zadbać. Okres ciąży powinien być czasem zmniejszonej aktywności oraz momentem, w którym kobieta powinna podporządkować swój styl życia potrzebom rozwijającego się dziecka.

Krwawienie w ciąży przez niedobory hormonalne

Kolejne dość proste w wyregulowaniu przyczyny krwawienia w ciąży to niedobory hormonalne. Zwykle winowajcą jest zbyt niski poziom progesteronu - hormonu odpowiedzialnego za podtrzymywanie ciąży. W tym przypadku lekarz dobiera odpowiednią kurację i problem bywa szybko zażegnany.

Krwawienie w ciąży, które zwiastuje kłopoty

Zdarza się, że krwawienie przybiera bardziej niebezpieczną formę, nawet jeśli nie towarzyszy mu ból ani obfite oddawanie krwi. Niekiedy tylko delikatne plamienie może doprowadzić do poronienia. Dlatego tak istotne jest pozostawanie w zasięgu kontaktu z lekarzem zawsze wtedy, gdy przydarza się taki incydent. Gdy ból i krwawienie mają charakter nasilający się, powinien to być dla nas alarmujący znak, że trzeba udać się do najbliższej placówki medycznej. Szczególnie istotne jest, aby szybko pojawić się u lekarza, gdy ciąża jest w II i III trymestrze.

Przyczyną problemów tutaj może być wiele. Należą do nich:

- ciąża pozamaciczna (sytuacja, w której zarodek zagnieżdża się poza ścianą macicy, najczęściej w jajowodzie, gdzie nie ma szans na prawidłowy rozwój i nieuchronnie dojdzie do jego obumarcia)
-odklejanie się łożyska i łożysko przodujące
-uraz dróg rodnych
-przedwczesne rozpoczęcie porodu
-choroby szyjki macicy, w tym nowotwór

Podsumowanie

Oceny tego, czy krwawienie jest objawem niebezpiecznych procesów toczących się w organizmie ciężarnej kobiety, powinien dokonać lekarz prowadzący ciążę. Dlatego pacjentki, które zauważyły plamienie o każdej intensywności powinny zgłosić się do ginekologa. Gdy plamienie jest intensywne, kontakt z placówką medyczną powinien nastąpić niezwłocznie.