Jak przygotować się do porodu? Co zabrać do szpitala?

Jak przygotować się do porodu? Co zabrać do szpitala?

Początkowo dłużące się miesiące oczekiwania na poród dziecka wbrew pozorom mijają całkiem szybko i nadchodzi ostatni, dziewiąty, w trakcie którego przyszła mama zaczyna niecierpliwie oczekiwać chwili znalezienia się w szpitalu. Warto przygotować się na ten moment, aby torba do szpitala czekała już spakowana w razie rozpoczęcia porodu.

Co zabrać do szpitala na poród?

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na poród?

Przygotowując się do porodu, zabezpieczmy wszystkie badania wykonywane do tej pory, aby nie szukać ich później w panice. Lekarz przyjmujący do szpitala będzie wymagał od kobiety następujących wyników badań: grupy krwi, ostatniego badania USG, WR lub jego odpowiednika (VDRL, USR), badania na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B, HIV oraz wyniku posiewu z pochwy i szyjki macicy w kierunku paciorkowców grupy B (GBS). W przypadku stosowania przy porodzie znieczulenia zewnątrzoponowego potrzebne będą także badania APTT, PT (INR i fibrynogenu. Wszystkie wyniki warto trzymać w jednej teczce tak, aby można było je szybko wrzucić do torby szykowanej do szpitala, a następnie znaleźć w szpitalu.

Co spakować do torby do szpitala na poród?

Aby poczuć się jak najbardziej komfortowo, warto spakować już dużo wcześniej niezbędne akcesoria kosmetyczne i ubrania. W pierwszych momentach po porodzie przyda się szlafrok, koszula nocna na zmianę lub ewentualnie wygodny strój do samego porodu, klapki kąpielowe, ręczniki, szampon, łagodny płyn do mycia oraz do higieny intymnej, a także niezbędne kosmetyki i akcesoria, jak krem nawilżający, pasta do zębów i szczoteczka oraz szczotka do włosów. Warto także zabrać do torby akcesoria dla partnera: wygodny strój do przebrania, buty na zmianę oraz ewentualne przekąski dodające energii. Większość kobiet zazwyczaj wychodzi ze szpitala w 48 godzin po porodzie, dlatego zabierajmy ze sobą jak najmniej rzeczy. Szpital to niestety także miejsce rozwoju wielu bakterii, które można przenieść na przedmiotach i ubraniach zabranych ze sobą.

Co zabrać do szpitala na połóg - akcesoria

Są to przede wszystkim podkłady poporodowe na łóżko. Warto także pomyśleć między innymi o kremie łagodzącym ból sutków, które mogą być podrażnione w pierwszych momentach prób przystawiania dziecka do piersi czy niewielkim dmuchanym kole ratunkowym, które pozwala wygodniej usiąść kobiecie w połogu.