Maciej Zalewski

Histeroskopia - czym jest, na czym polega, wskazania, czym różni się od łyżeczkowania?

Histeroskopia określana jest mianem jednej z najdokładniejszych technik diagnostycznych w schorzeniach macicy. Ponadto, badanie to okazuje się pomocne podczas rozpoznawania przyczyn niepłodności. Jakie są wskazania do histeroskopii? Co można wykryć za jej pomocą? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia nazywana również wziernikowaniem macicy jest to małoinwazyjne i wyjątkowo precyzyjne badanie endoskopowe, które umożliwia dokładne obejrzenie macicy. Nazwa całej procedury wywodzi się z języka greckiego. Hystera oznacza macicę, natomiast skopero- badanie. Wiele osób zastanawia się, czy histeroskopia to operacja chirurgiczna? Histeroskopia to badanie, jednakże można przeprowadzić tzw. histeroskopię operacyjną, która to pozwala nie tylko na wziernikowanie, ale również wykonanie zabiegu ginekologicznego. Dokładne zapoznanie się lekarza ze stanem macicy pacjentki umożliwia przyjrzenie się niepokojącym zmianom, a w razie potrzeby pobranie próbek do dalszej analizy. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, z wykorzystaniem tak zwanego histeroskopu. Jest to specjalne urządzenie, złożone z długiej i elastycznej rurki, wyposażonej w lampkę i kamerę cyfrową. A w jakim celu wykonuje się histeroskopię? Procedura ta pełni dwie funkcje- diagnozuje oraz leczy. Można ją podzielić na:

  1. Histeroskopia diagnostyczna

Histeroskopia diagnostyczna to badanie opierające się na dokładnym obejrzeniu wnętrza kanału, jamy oraz ścian macicy, jak i na ocenie endometrium, a więc błony śluzowej wyścielającej macicę. W przypadku diagnostyki niepłodności, technika ta pozwala zweryfikować to, czy obydwa ujścia jajowodów do macicy są widoczne, czy może doszło do ich zarośnięcia. Zabieg ten daje też możliwość sprawdzenia tego, czy macica jest w sposób prawidłowy rozwinięta i czy nie ma w niej przegrody.

  1. Histeroskopia operacyjna

Histeroskopia daje też możliwość wyleczenia pacjentki, jeśli dojdzie do wykrycia nieprawidłowości macicy. W trakcie wykonywania zabiegu można usunąć zmianę tudzież pobrać materiał w celu poddania go badaniu histopatologicznemu. W tym wypadku technika ta określana jest mianem histeroskopii operacyjnej. Procedura ta opiera się na wprowadzeniu przez kanał roboczy histeroskopu specjalnego narzędzia, dzięki któremu możliwe jest wspomniane wcześniej pobranie materiału czy wycięcie zmiany.

Histeroskopia – jakie są wskazania do jej wykonania?

Po to narzędzie diagnostyczne i lecznicze sięga się w wielu przypadkach. Wskazaniami do przeprowadzenia histeroskopii są:

  • przedłużające się albo zbyt obfite krwawienia międzymiesiączkowe lub pomenopauzalne,

  • nieprawidłowości upławów,

  • zaburzenia płodności u kobiety i nawykowe poronienia,

  • polipy, mięśniaki, zrosty,

  • ocena ujść macicznych jajowodów,

  • podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy,

  • nieprawidłowości w budowie macicy.

A czy histeroskopia wykryje raka szyjki macicy? Tak! Histeroskopia to badanie wykorzystywane również przy podejrzeniu stanów rakowych i przedrakowych. Co ważne, podczas niej można wykonać tzw. biopsję celowaną. Procedura ta znajduje też zastosowanie przy podejrzeniu endometriozy, ponadto dobry specjalista od histerekospii używa jej też do usuwania ciał obcych z macicy.

Histeroskopia- jak się przygotować do tej procedury?

Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie badania stopnia czystości pochwy. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy wcześniej wyleczyć trwającą infekcję. Lekarz może też zalecić wykonanie takich badań podstawowych jak:

  • morfologia,

  • poziom elektrolitów,

  • badania moczu,

  • EKG,

  • testy wykluczające zapalenie wątroby.

Czasem konieczne jest też zażywanie przez pacjentkę środków hormonalnych przed badaniem, w celu zniwelowania grubości endometrium. Co ważne, histeroskopię przeprowadza się zazwyczaj w pierwszej fazie cyklu. Na 14 dni przed planowaną procedurą nie należy stosować preparatów zmniejszających krzepliwość krwi. Na trzy dni przed histeroskopią należy zaprzestać palenia tytoniu. Na zabieg pacjentka zgłasza się zawsze na czczo (sześć godzin bez pokarmu i płynów). Badania trwa tylko pół godziny i nie wiąże się z poważnymi dolegliwościami pozabiegowymi. Po histeroskopii zaleca się przez okres tygodnia ograniczyć aktywność fizyczną, natomiast przez 14 dni od badania nie należy korzystać z basenów.

Jak wygląda badanie?

Badanie przeprowadzane jest w fotelu ginekologicznym. Najpierw lekarz odkaża pochwę, po czym wprowadza do niej histeroskop. Jego cienka tuleja ma długość ok. 30 cm i znajdują się w niej przewody doprowadzające światło, jak i wyprowadzające obraz z kamery do monitora. Na ekranie specjalista może zapoznać się z dokładnym wyglądem wnętrza macicy. W razie potrzeby przewodem prowadzi niewielkie narzędzie w celu wykonania zabiegu usunięcia zmiany czy pobrania próbki. Na rękojeści sprzętu obecne są pokrętła sterujące dopływem światła i dwutlenku węgla tudzież płynu, dzięki którym ściany macicy trochę się rozciągają, sprawiając, że błona śluzowa jest lepiej widoczna.

Czym się różni histeroskopia od łyżeczkowania?

A czym się różni histeroskopia od łyżeczkowania? Histeroskopia i łyżeczkowanie to całkowicie odmienne procedury ginekologiczne wykorzystywane w celach diagnostycznych i leczniczych chorób macicy. Procedury te różnią się techniką wykonania, dokładnością, celem, jak i ryzykiem powikłań. Histeroskopia opiera się na wprowadzeniu cienkiego i elastycznego histeroskopu przez pochwę i szyjkę macicy do jej wnętrza, natomiast łyżeczkowanie polega na mechanicznym usunięciu warstwy błony śluzowej macicy przy użyciu metalowej łyżeczki. Celem łyżeczkowania jest pobranie próbek tkanek do badania histopatologicznego, usuwania pozostałości po poronieniach czy leczenie krwawień macicznych. Histeroskopia jest techniką wyjątkowo precyzyjną, natomiast łyżeczkowanie nie daje możliwości bezpośredniej wizualizacji, a więc jest mniej dokładna. A więc co jest lepsze histeroskopia czy łyżeczkowanie? Łyżeczkowanie wiąże się z większym ryzykiem pozostawienia części patologicznych tkanek czy też usunięcia za dużej ilości zdrowej błony śluzowej. Ponadto okazuje się też mniej skuteczne. Właśnie z tego względu histeroskopia jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Histeroskopia przynosi pacjentkom wiele korzyści w diagnostyce i leczeniu schorzeń ginekologicznych. Jest to technika minimalnie inwazyjna, co wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji i zmniejszonym ryzykiem powikłań w porównaniu do tradycyjnych operacji chirurgicznych.

 

Powiązane artykuły

Specjaliści o nietrzymaniu moczu

W tej książeczce znajdziesz informacje o: rodzajach nietrzymania moczu i tym jak można je leczyć rodzajach zabiegów, które mogą zostać Ci zaproponowa...

4 November 2024 /
LL
Czytaj więcej

Usg połówkowe – w którym tygodniu je zrobić i co w sytuacji, gdy nie zdążyliśmy zrobić USG połówkowego w terminie?

Badanie USG połówkowe to, jak nazwa wskazuje, badanie USG w ciąży Wrocław, które wykonuje się mniej więcej w okresie połowy trwania ci...

5 June 2024 /
XO
Czytaj więcej

Dlaczego boli miednica i kiedy należy udać się do lekarza z tą dolegliwością?

Ból w obrębie miednicy bywa szalenie niepokojący. Szczególnie dla pacjentów, którzy mieli problemy z kręgosłupem lub dla kobiet, które są po usunięciu macicy. Często jednak jest to zupełnie nowa do...

5 June 2024 /
LF
Czytaj więcej