Histerektomia (zabieg usunięcia macicy) - powikłania groźne

Histerektomia (zabieg usunięcia macicy) - powikłania groźne

Histerektomia to zabieg usunięcia macicy. Rocznie przechodzi ją około 35 tyś kobiet w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów, w niemieckich szpitalach, usunięcie macicy wykonuje się ok. 130 tys razy rocznie. Operacja wykonywana jest najczęściej w przebiegu choroby nowotworowej (nie tylko dotyczącej macicy, ale także narządów okalających, tj. jajników, pochwy). Zdarza się również, że podejmuje się decyzję o usunięciu macicy w przebiegu schorzenia obniżenia narządu (przeczytaj o tym, jakie są nieoperacyjne metody leczenia obniżenia macicy), co jest działaniem niepotrzebnym. Usunięcie macicy to zabieg rozległy w skutkach. Poniżej kilka słów o tym, jakie groźne powikłania może przynieść zabieg usunięcia macicy.

Śród- i okołooperacyjne powikłania zabiegu usunięcia macicy

Do powikłań związanych z przeprowadzeniem samego zabiegu dochodzi u około 6 procent pacjentek. Po pierwsze, podczas zabiegu usunięcia macicy istnieje ryzyko uszkodzenia narządów sąsiadujących : jelit lub pęcherza moczowego. Wskutek zabiegu, zmniejsza się  unaczynienie jajników. Po operacji usunięcia macicy dochodzi najczęściej do pogorszenia jakości współżycia seksualnego – pacjentki skarżą się na ból podczas stosunku. Może również dojść do zakażenia, krwotoku. Do innych groźnych powikłań po zabiegu usunięcia macicy zalicza się rozwinięcie się problemów z trzymaniem moczu. Istnieje również szereg konsekwencji natury psychicznej, związanych z utratą macicy, utożsamianej z kobiecością i zdolnością do rozrodu.

Ryzyko wystąpienia powikłań po histerektomii a metoda wykonania zabiegu

Duże znaczenie dla ryzyka wystąpienia powikłań śródoperacyjnych oraz pooperacyjnych ma to, jaką metodą usunięto narząd. W Polsce prym wiedzie metoda przezbrzuszna. Jedynie 10 procent pacjentek cieszy się zabiegiem wykonywanym metodą mało inwazyjną, z czego około 5 procent jedynie stanowi usunięcie macicy przezpochwowe. Ostatnia technika nie pozostawia blizn, jest najbardziej komfortowe dla pacjentki, pozwala na szybką rekonwalescencję. Laparoskopowy zabieg usunięcia macicy przynosi też najmniejsze ryzyko występowania powikłań, które nierzadko leczymy w naszym gabinecie.

Zapraszamy na konsultacje w zakresie nieinwazyjnego leczenia schorzeń narządów rodnych we Wrocławiu

Zapraszamy do kontaktu z lekarzem - ginekolog prywatnie Wrocław M. Zalewski, który posiada zaawansowane umiejętności w zakresie przeprowadzania nieinwazyjnych zabiegów  narządów rodnych. Udzielamy również kompleksowej pomocy w zakresie leczenia obniżenia narządów rodnych, bez konieczności udawania się na zabiegi chirurgiczne.