Dlaczego boli miednica i kiedy należy udać się do lekarza z tą dolegliwością?

Dlaczego boli miednica i kiedy należy udać się do lekarza z tą dolegliwością?

Dlaczego boli miednica i kiedy należy udać się z tym problemem do lekarza?

Okazuje się, jak zawsze, że przyczyn może być bardzo wiele i część z nich jest błaha, inna część jest niezwykle poważna, a kolejna część: do przepracowania. Pewne jest jedno: żadnego ostrego lub przewlekłego bólu nie należy lekceważyć i jeśli boli, to oznacza, że trzeba obserwować swoje ciało na wielu płaszczyznach i nie zapominać o standardowych badań, ale także o poszerzonej diagnostyce. Jaki powinien być pierwszy adres, gdy ból miednicy przy leżeniu lub chodzeniu nie daje nam spokoju przez kilka dni? To zależy.

Ból może być charakterystyczny zarówno dla schorzeń anatomicznych, jak i czynnościowych. Może rozpoczynać się od nieprawidłowości w obrębie układu kostnego, w tym oczywiście kręgosłupa, a może też być efektem chorób nerek, układu pokarmowego, narządów rodnych, układu nerwowego, mięśniowego lub naczyniowego. Jak widzicie, na liście znajduje się praktycznie całe spectrum funkcjonowania naszego ciała. Dlatego bardzo istotny jest wywiad lekarski, przeprowadzony w pierwszej kolejności przez lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie jest adres, pod który należy udać się na początku naszej drogi poszukiwań odpowiedzi na pytanie, skąd wziął się ból kości miednicy. Jeśli jednocześnie leczymy się urologicznie, ginekologicznie, jesteśmy po przebytych operacjach układu pokarmowego, wtedy też należy skontaktować się z naszym lekarzem i skonsultować dolegliwości. 

Zespół bólowy miednicy

Bardzo ważne w tym wszystkim jest określenie już na samym początku, gdzie dokładnie zlokalizowane jest odczuwanie dyskomfortu: czy jest to ból miednicy z tyłu, czy może ból miednicy i biodra, a może jest to ból miednicy promieniujący do nóg? Istotne jest też to, jaki charakter ma ów ból: przewlekły, czy pojawiający się nagle i jest przejściowy, ale intensywny w swoim natężeniu?

O zespole bólowym miednicy mówimy, gdy dolegliwości utrzymują się przez okres dłuższy niż pół roku. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, aczkolwiek to właśnie płeć piękna statystycznie częściej zgłasza się do gabinetu lekarskiego z problemem dyskomfortu lub przewlekłego bólu w tym obszarze ciała. 

Ból miednicy jako efekt siedzącego trybu życia i zaniedbań nieprawidłowości w obrębie układu kostno-stawowego

Jednymi z najczęstszych przyczyn są problemy związane z siedzącym trybem życia (przyjmując długotrwale pozycję statyczną, doprowadzamy do uciskania nerwów, co owocuje nieprzyjemnymi dolegliwość) oraz związane z zaburzeniami układu kostno-stawowego. To ostatnie dotyczy osób które, mimo że na co dzień pozostają aktywne fizycznie, cierpią na zespół bólowy miednicy, bo ruch uwidacznia zwyrodnienia, skrzywienia kręgosłupa (tj. skolioza), czy konsekwencje przebytych złamań. 

Wśród kobiet, ból miednicy najczęściej związany jest z funkcjonowaniem układu rozrodczego. Wśród typowych przyczyn bólu pojawiającego się w obrębie miednicy u kobiet znajdują się: 

  • torbiel jajnika

  • nowotwór jajnika

  • endometrioza, adenomioza 

  • zapalenie miednicy

  • mięśniaki macicy

  • wulwodynia

  • ciąża pozamaciczna, efekty poronienia i inne stany z zakresu patologii ciąży

*Sposobem na diagnostykę i leczenie jest często laparoskopia prywatnie Wrocław – sprawdź ofertę.

Ból miednicy w ciąży

Specyficznym czasem, gdy może pojawić się ból miednicy, jest ciąża. Na szczęście, w większości przypadków jest to tylko i wyłącznie efekt wpływu hormonów, których gospodarka w organizmie od momentu zapłodnienia wygląda inaczej niż we wcześniejszym czasie. Przyczyną jest tutaj zwiększone wydzielanie relaksyny, która rozluźnia więzadła odpowiedzialne za „trzymanie w ryzach” kości miednicy i kręgosłupa. Ma to swój głęboki sens: organizm przygotowuje się do porodu, w trakcie którego dochodzi do poszerzenia dróg rodnych. W czasie ciąży jednak, już na najwcześniejszych jej etapach, może to skutkować tym, że pojawia się ból. Przy czym w wielu przypadkach nie jest to ból miednicy z tyłu, ani ból pleców tuż nad pośladkami, tak jak bywa w przypadku rwy kulszowej, a raczej często jest to ból odczuwalny jako ten zlokalizowany „na połączeniu nogi z miednicą”, czy ból w pachwinie promieniujący na nogę. Za bezpośrednią przyczynę bólu miednicy w ciąży odpowiada nie tylko rozluźnienie więzadeł i pojawiające się tuż za tym mikroprzesunięcia w stawach, ale także osłabienie mięśni wchodzących w obręb miednicy oraz brzucha, które stabilizują całą sylwetkę. 

Ból miednicy po upadku

Jeszcze innym rodzajem bólu, który może być związany z miednicą, a którego nie należy bagatelizować, jest ból po stłuczeniu. W wyniku wypadku, może dojść nawet do złamania miednicy. Gdy bólowi towarzyszy obrzęk i zasinienie tej okolicy oraz jeśli ból nasila się przy ruchach kończyn i obserwowalne są zniekształcenia obrysów miednicy gołym okiem, należy jak najszybciej udać się do lekarza.