Co może oznaczać nietrzymanie moczu?

Co może oznaczać nietrzymanie moczu?

Co może oznaczać nietrzymanie moczu? Ten problem ma wiele przyczyn, co często utrudnia prawidłową diagnozę. Niektóre z nich są łatwe do wyeliminowania, inne stanowią przewlekłą dolegliwość, są związane z wiekiem albo jakimś poważniejszym schorzeniem. Co ma wpływ na wystąpienie nietrzymania moczu? Tym i innymi zagadnieniami zajmuje się przede wszystkim uroginekologia.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu?

O nietrzymaniu moczu mówi się, kiedy dochodzi do mimowolnego, niekontrolowanego i nieświadomego wypływu moczu. Problem może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. WHO uznała dolegliwość za chorobę cywilizacyjną, a jej leczenie uzależnione jest od przyczyny występowania nietrzymania moczu i od schorzeń mu towarzyszących.

Może być to tylko niewielki wypływ kilku-kilkunastu kropel moczu albo nawet całkowite opróżnienie pęcherza.

Mocz zatrzymywany jest w pęcherzu dzięki zwieraczowi cewki moczowej i mięśniom dna miednicy. Jeśli ich siła jest zmniejszona, może dochodzić do niekontrolowanego oddawania moczu w sytuacjach, takich jak śmiech, kaszel, kichanie, etc.

Kiedy schorzenie jest rozwinięte, niekontrolowany wypływ moczu pojawia się także podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy podnoszenie cięższych przedmiotów. W ostatniej fazie rozwoju nietrzymanie moczu pojawia się przy każdym ruchu.

Co oznacza nietrzymanie moczu: mięśnie dna miednicy

Osłabienie mięśni dna miednicy to częsty problem u kobiet, szczególnie po ciąży i porodzie - płód rozciąga tkanki brzucha i miednicy mniejszej, czego efektem może być nadmierne obciążenie mięśni dna miednicy, a konwekwencją - ich osłabienie.

Mięśnie dna miednicy mogą też ulec osłabieniu na skutek braku aktywności fizycznej przed oraz w trakcie ciąży. Przyczyną może być także duża masa urodzeniowa dziecka. Często to także obniżenie miednicy lub narządów rodnych.

Jednak nie tylko ciąża i poród sprzyjają osłabieniu tychże mięśni. Częstą przyczyną są także zaparcia, choroby jelit i płuc, a także zamiłowanie do ćwiczeń z obciążeniem.

Nietrzymanie moczu może się też pojawić jako konsekwencja radioterapii oraz przebytych operacji w obrębie miednicy.

Przyczyny nietrzymania moczu: nadwaga i choroby

Czynniki ryzyka nietrzymania moczu to również nadwaga, otyłość, a także choroby metaboliczne, przede wszystkim cukrzyca. W przypadku osób otyłych i zmagających się z nadwagą bardzo często dochodzi do wysiłkowego nietrzymania moczu, czyli niekontrolowanego jego oddawania w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Przyjmuje się, że im większej jest BMI danej osoby, tym większe staje się ryzyko inkontynencji, czyli właśnie nietrzymania moczu.

W przypadku cukrzycy nietrzymanie moczu wynika z zaburzeń odczuwania zapełnienia się pęcherza. Dodatkowo wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że zwiększa się także produkcja moczu, co z kolei często prowadzi do tzw. nietrzymania moczu z przepełnienia.

Częste oddawanie moczu jest często jednym z pierwszych objawów stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy.

Choroby neurologiczne

Okazuje się, że nietrzymanie moczu często oznacza zaburzenia w obrębie układu neurologicznego. Najczęściej towarzyszy chorobie Alzheimera, ale rzadko jest jej pierwszym objawem.

Wśród chorób neurologicznych, które mogą być przyczyną nietrzymania moczu, często wymienia się także uszkodzenia mózgu, demencja, udar, a także urazy rdzenia kręgowego.

Nietrzymanie moczu często jest także konsekwencją miażdżycy.

Kiedy jeszcze pojawia się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu bardzo często oznacza, że kobieta wchodzi w okres klimakterium. Może być też konsekwencją nadużywania kofeiny, niektórych leków czy nikotyny, a także powikłaniem po zakażeniach pęcherza moczowego.

Często schorzenie jest uwarunkowane genetycznie, a także związane z płcią - częściej chorują kobiety. Bardzo często nietrzymanie moczu oznacza nieprawidłowe nawyki toaletowe, w szczególności: długotrwałe zatrzymywanie moczu lub nadmierne siedzenie w toalecie, długo po oddaniu moczu).


Uroginekologia w leczeniu nietrzymania moczu

Uroginekologia to dział medycyny, obejmujący wszystkie schorzenia w obrębie udna miednicy , zarówno u kobiet. Zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób, a także diagnostyką schorzeń anatomicznych w obrębie układu rozrodczego i moczowego. Uroginekologia pomaga poradzić sobie z problemami w sposób farmakologiczny, operacyjny albo fizjoterapię.

W leczeniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu bardzo często pomocni okazują się fizjoterapeuci uroginekologiczni. To specjaliści, którzy na podstawie oceny ułożenia mięśni, tkanek i wszystkich elementów układu moczowo-płciowego potrafią ustalić konkretne przyczyny wystąpienia dolegliwości.

Nietrzymanie moczu nie musi oznaczać wstydliwego problemu, z którym trzeba mierzyć się do końca życia. Można wspomóc się specjalnymi, dostępnymi w aptece majtkami chłonnymi, ale znacznie wygodniejsza będzie próba pozbycia się problemu poprzez farmakologiczne lecznie nietrzymania moczu, zabiegu lub właśnie skorzystanie z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego.