Przygotowanie do ciąży po 35. roku życia

Przygotowanie do ciąży po 35. roku życia

Ciąża po 35. roku życia standardowo traktowana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Nie oznacza to oczywiście, że musi to być ciąża zagrożona. Nasz gabinet ginekologiczny z powodzeniem przygotowuje kobiety po 35 roku życia do odbycia zdrowej ciąży.

Problemy z zajściem w ciążę

Typowe problemy, jakie dotykają kobiety będące po 35 roku życia to problemy z poczęciem. Mimo że część kobiet nie ma żadnych problemów z zapłodnieniem w tym okresie życia, to jednak statystyki mówią jasno: po 30. roku życia znacząco obniża się poziom hormonów wspierających zajście i podtrzymanie ciąży (szczególnie progesteronu). Spada płodność, a wraz z tym może wydłużyć się czas potrzebny na osiągniecie zapłodnienia. Wzrastają wówczas zaburzenia owulacji, a także obniża się rezerwuar jajnikowy. Aby przekonać się, jaki jest stan pęcherzyków jajnikowych, warto zrobić badanie stężenia AMH. Dodatkowo, warto zgłosić się na badanie ginekologiczne Wrocław prywatnie, aby ocenić prawidłowość cyklu menstruacyjnego.

Wykluczenie chorób towarzyszących przed zajściem w ciążę

Dodatkowo, wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania chorób, które nie sprzyjają zajściu w ciążę lub podtrzymaniu jej przez cały okres 9 miesięcy. Są to głównie problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. Schorzenia związane z nieprawidłowym przepływem krwi przez tętnice są niebezpieczne dla kobiet ciężarnych (ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego, udaru niedokrwiennego, czy zawału serca lub udaru krwotocznego).

Sprawdzenie stanu narządów rodnych

Planując ciążę, warto zgłosić się na badania do gabinetu ginekologicznego, aby ocenić stan narządów rodnych, a także wyklarować ewentualne przeciwwskazania do zajścia w ciążę. Konieczne jest sprawdzenie, czy u kobiety występują regularne i owulacyjne cykle miesiączkowe, a także czy istnieją schorzenia narządów rodnych, w tym nadżerki i stany zapalne, które nie sprzyjają ciąży.

Kontrola u internisty przed zajściem w ciążę

Kobiety planujące zapłodnienie po 35 roku życia powinny zgłosić się nie tylko do ginekologa, ale także do internisty. Istotne jest sprawdzenie stanu funkcjonowania narządów, a także zweryfikowanie wyników morfologii krwi. Konieczne jest omówienie, czy przyjmowane leki wpłyną negatywnie na ciążę, a także jakie zagrożenie dla matki lub dziecka może przynieść zachodzenie w ciążę przy niektórych chorobach przewlekłych.

Stomatolog przed ciążą

Pamiętajmy też, że standardowo podczas ciąży nie należy wykonywać badań RTG. Z tego powodu ewentualna potrzeba leczenia stomatologicznego musi zostać odłożona w czasie. nieleczone stany zapalne jamy ustnej zakłócają również rozwój dziecka.

 

*Zapraszamy do gabinetu ginekologicznego we Wrocławiu - oferujemy przygotowanie do ciąży w każdym wieku oraz profesjonalne, specjalistyczne prowadzenie ciąży Wrocław.