Jak wygląda cesarskie cięcie?

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Dawniej cięcie cesarskie było zabiegiem przeprowadzanym w stanach najwyższej konieczności i wiązało się z bardzo licznymi powikłaniami. Obecnie jest to najczęściej wykonywana operacja chirurgiczna na świecie. Wzrost ilości cięć cesarskich, wykonywanych z właściwych wskazań pozwolił na zmniejszenie umieralności okołoporodowej dzieci i matek. Błędy popełniane wskutek niewłaściwego informowania przyszłej mamy odnośnie do najlepszego w jej przypadku sposobu porodu skutkować mogą z jednej strony niepotrzebnym bólem podczas porodu, a z drugiej wykonywaniem cięć cesarskich bez powodu co nie pozostaje bez znaczenia dla późniejszego życia dziecka.

Ile trwa cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie jest operacją przeprowadzaną w znieczuleniu rdzeniowym ( w kręgosłup) lub ogólnym. Trwa w zależności od warunków od 20-60 minut.

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie wykonuje się na sali cięć cesarskich znajdującej się przy porodówce.
Przyszła mama po założeniu wenflonu, podaniu leków przewożona jest na salę.
Po znieczuleniu, najczęściej rdzeniowym, pacjentka jest układana na stole operacyjnym, dezynfekowane jest pole tj. skóra brzucha i ud.
Po obłożeniu jednorazowymi i sterylnymi podkładami nacinana jest skóra brzucha około 4 cm nad spojeniem łonowym, równolegle do niego.
Następnie nacinamy tkankę podskórną i tłuszczową dochodząc do powięzi mięśni prostych brzucha, na tępo powyższe tkanki są rozrywane, tak aby oszczędzić ich unaczynienie. Po rozchyleniu mięśni otwiera się jamę otrzewną i ukazuje się ciężarna macica.
Macicę otwieramy poprzecznie w jej dolnym odcinku. Po wprowadzeniu dłoni do macicy wyjmuje się dziecko. Dziecko po obejrzeniu przez mamę, przekazywane jest pod opiekę neonatologów, jest ważone i badane. Bezpośrednio po porodzie dziecko nie musi płakać, ma na to czas.
Następnie zszywamy macicę i warstwowo zamykamy powłoki brzuszne.
Na skórę zakładamy szew ciągły, tak aby efekt estetyczny operacji był jak najlepszy.
Mama po znieczuleniu przez około 6 h nie rusza nogami, po 1-2 h może już przewracać się na boki.
Po około 6-8 h od cięcia cesarskiego pacjentka może wstać.
Karmienie dziecka może rozpocząć się od razu po zabiegu cesarskiego cięcia.
Po zabiegu pacjentka musi pozostać pod opieką specjalisty. Ginekolog Wrocław powinien okresowo sprawdzać stan gojenia się ran oraz proces dochodzenia do siebie pacjentki.