Badania przepływowe płodu - badanie Dopplera w ciąży

Badania przepływowe płodu - badanie Dopplera w ciąży

Ocena przepływów tkankowych, czyli słynne badanie Dopplera to bardzo ważne uzupełnienie badania 2D w trybie B i M. Dzięki badaniu Dopplera, możliwe jest uzyskanie informacji o czynności układu krążenia u płodu. Badanie wyklucza zagrożenia niedotlenienia rozwijającego się dziecka. Badamy wówczas poziom ukrwienia struktur płodu oraz widzimy przepływy w małych naczyniach, których nie wykrywa standardowe USG w ciąży.

Pod lupę bierzemy wówczas:

-krążenie żylne płodowe,

-działanie tętnic nerkowych płodu

-stan naczyń trzewnych płodu, łożyska okalającego oraz pępowiny

-krążenie mózgowe dziecka

-tętnicę pępowinową

Kto powinien zdecydować się na badanie przepływowe płodu?

Badanie przepływowe płodu powinno być wykonywane u kobiet, które zaszły w ciążę mnogą, a także przy stwierdzonym konflikcie serologicznym. Dodatkowo, wskazaniem do przeprowadzenia badania są zdiagnozowane zaburzenia wzrastania dziecka w okresie życia płodowego, zagrożenie życia dziecka, wady i zaburzenia funkcjonowania serca, wady rozwojowe i stwierdzone choroby genetyczne. Dodatkowo, kobiety, które poprzednim razem poroniły lub gdy przy poprzedniej ciąży istniało zagrożenie przedwczesnego porodu, powinny bezwzględnie zdecydować się na monitorowanie ciąży poprzez wykonywanie dodatkowych badań przepływowych. Standardowo, badania przepływowe wykonuje się po stwierdzeniu przedwczesnych skurczów porodowych.

Na czym polega badanie przepływowe płodu?

Badanie przepływowe płodu Wrocław działa na zasadzie wykorzystywania zjawiska Dopplera. Na przepływające naczyniami krwinki czerwone kieruje się strumień fal ultradźwiękowych, które zmieniają swoją częstotliwość w zależności od prędkości przepływu krwi.

Uzyskane pomiary są analizowane w odniesieniu do siatek statystycznych zakresu normy odpowiedniej dla konkretnego tygodnia ciąży. Dzięki sprzętowi dostępnego w gabinecie ginekologicznym we Wrocławiu możliwe jest ustalenie, jaki jest napływ krwi do komór i jaki jest odpływ do dużych naczyń. Dodatkowo, ocenie podlega praca serca (ocena prędkości ruchu ścian serca).