Wypadanie macicy - jakie są objawy i jak leczyć?

Wypadanie macicy - jakie są objawy i jak leczyć?

Wypadająca macica jest coraz większym problemem wielu kobiet, szczególnie tych, które są po kilku porodach. W czasie ciąży niewielka macica zostaje obciążona i naciąga podtrzymujące ją więzadła. Powoduje to wiele nieprzyjemnych dolegliwości, ale wiemy, jak temu zaradzić. Problemów występujących w drogach rodnych jest wiele, a wśród nich bolesna i nieprzyjemna przypadłość nazywana wypadaniem macicy. Kobiety nie zawsze mają świadomość przyczyn ich złego stanu fizycznego i wiążą je często z przemęczeniem, stresem czy stanami zapalnymi. Szybka diagnoza problemu pozwala na zniwelowanie wielu skutków utrudniających prawidłowe funkcjonowanie.

Wypadanie macicy – objawy

Wśród najwcześniejszych problemów można wymienić: 

  • bóle w podbrzuszu i krzyżu pojawiające się nagle,
  • problemy z oddawaniem moczu lub jego nietrzymanie,
  • bolesne współżycie w trakcie i po stosunku.

Są to główne dolegliwości, z którymi zgłaszają się do nas kobiety, najczęściej po porodach lub w okresie menopauzalnym. Wypadanie narządów rodnych następuje w trakcie porodu. Uszkodzone krocze, pęknięcie szyjki i długie parcie nazbyt obciąża tak naprawdę delikatną macicę. Dolegliwość ta spotyka również kobiety w starszym wieku ze względu na zmniejszenie elastyczności skóry i mięśni, które ją podtrzymują.

Wypadanie macicy - leczenie nieoperacyjne i domowe sposoby

Jedynym i najlepszym sposobem na przywrócenie stanu początkowego są ćwiczenia mięśni Kegla. Jest to nie tylko dobry sposób na leczenie, ale również na utrzymanie formy narządów rodnych. Poprawia ukrwienie, elastyczność mięśni, a wykonywane każdego dnia ćwiczenia są w stanie zwiększyć doznania seksualne. Należy jednak pamiętać, że sytuacja powinna zostać zbadana przez ginekologa. Po przeprowadzonym badaniu może on wdrożyć dodatkowe leczenie za pomocą czopków lub maści z estrogenem, które z łatwością zastosujemy we własnych domach.

Kiedy na wypadanie macicy zalecana jest operacja?

Pomoc chirurgiczna jest ostatecznością. Zdarza się, że stan pacjentki jest ciężki i nie jest ona w stanie wykonywać już codziennych czynności. Ogranicza ją głównie ból i problemy z pęcherzem uniemożliwiając nawet chodzenie. Ginekolog skieruje pacjentkę na operację, która polega na wszyciu specjalnej taśmy lub siatki w więzadła podtrzymujące macicę. Po odbytej operacji pacjentka musi unikać przez pewien czas wysiłku fizycznego, dźwigania oraz współżycia, a po rekonwalescencji powraca ona do pełnego zdrowia. Nasz gabinet ginekologiczny we Wrocławiu oferuje leczenie wypadającej macicy: ustalenie poziomu problemu i wdrożenie efektywnego leczenia.